6. 6. / 19:00, Bratislava, Koncertná sieň Klarisky, Klariská 1

www.earlymusic.sk

 

 

Poľská hudba 17. storočia je v koncertných sieňach na Slovensku neznáma neprávom, o čom sa presvedčia návštevníci koncertu, ktorého program tvoria dve cyklické sakrálne diela skladateľov Marcina Mielczewského a Grzegorza Gerwazyho Gorczyckého, patriacich k vrcholným tvorcom svojej doby. Obe diela zaznejú v podaní Štetínskeho vokálneho projektu, ktorý pozval k spolupráci slovenský súbor Musica aeterna. Diriguje Paweł Osuchowski.

 

Poľská hudba 17. storočia je v koncertných sieňach na Slovensku  neznáma neprávom, o čom sa presvedčia návštevníci koncertu, ktorého program tvoria dve cyklické sakrálne diela skladateľov,  patriacich k vrcholným tvorcom svojej doby. Marcin Mielczewski, skladateľ prvej polovice 17. storočia, stál celý život v službách Karola Ferdinanda Wazu, brata vtedajšieho poľského kráľa Vladislava IV. Bol kapelníkom Ferdinandovej kapely, ktorá bola v tom čase najvýznamnejším hudobným súborom na poľskom území. O generáciu mladší  Grzegorz Gerwazy Gorczycki študoval teológiu, rétoriku a poéziu  vo  viacerých mestách Európy, zastával vysoké poľské cirkevné funkcie, viedol arcibiskupskú kapelu na krakovskom Vaveli. Centrom pozornosti  jeho tvorivého záujmu – na rozdiel od Mielczewského – bola takmer výlučne sakrálna hudba. 

 

 

Obe diela zaznejú v podaní Štetínskeho vokálneho projektu, ktorý pozval k spolupráci slovenský súbor Musica aeterna. Koncert sa uskutočňuje vďaka podpore Poľského ministerstva kultúry a Visegrádskeho fondu. 

 

program:

Marcin Mielczewski (1605 – 1651): Vespere Dominicales (Dixit Dominus, Confitebor, Beatus Vir, Laudate Pueri, Magnificat)

P r e s t á v k a 

Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1665 – 1734): Completorium  (Cum invocarem, In Te Domine speravi, Qui habitat, Ecce nunc benedicite, Te lucis ante terminum, In manus tuas, Nunc dimittis)

 

 

Vstupné na koncert je dobrovoľné

 

 

 

 

 

FaLang translation system by Faboba