Hudba

11.-12.2. Prešov V dňoch 11.-12. februára 2016 sa bude konať už 6. ročník medzinárodného gitarového festivalu Prešovské dni klasickej gitary. Tento rok bude jedným z pozvaných zahraničných hostí, ktorí vedú majstrovské interpretačné kurzy, aj medzinárodne uznávaný gitarista a profesor Ryszard Bałauszko. Tento popredný poľský gitarista pôsobí v súčasnosti na Hudobnej akadémii F. Chopina vo Varšave, pričom je predstaviteľom poľskej gitarovej školy, ktorá je na vysokej úrovni známa na celom svete.

21. 2. / 19:00, Bratislava, Poľský inštitút, Nám. SNP 27 www.quasarsensemble.com Komorné zoskupenie Quasars Ensemble založil v roku 2008 hudobný skladateľ Ivan Buffa. Súbor sa prezentuje na domácich aj zahraničných pódiách a uvádza diela svetovej literatúry, ako aj tvorbu slovenských skladateľov. V Poľskom inštitúte vystúpia v rámci projektu Quasars Ensemble v galérii s koncertom, na ktorom v januári zaznejú aj Tanečné prelúdia poľského hudobného skladateľa a dirigenta Witolda Lutosławského vo verzii pre noneto. Na februárovom koncerte zas predstavia o. i. skladbu súčasného poľského skladateľa Marcela Chyrzyńského.

24. – 26. 2. Bratislava, Konzervatórium v Bratislave, Tolstého 11   Saxophobia Bratislava 2017 je prvý medzinárodný projekt majstrovských kurzov hry klasickej hudby na saxofóne na Slovensku. Päť profesorov sa príde podeliť o svoje skúsenosti a najnovšie trendy v interpretácii vážnej hudby na saxofóne, nové techniky a možnosti využitia zvukov saxofónu. Jedným z nich bude aj jeden z najvýznamnejších poľských súčasných saxofonistov Ryszard Żołędziewski, ktorý sa špecializuje aj na interpretáciu súčasnej hudby a je autorom publikácií o inovatívnych saxofónových technikách. Dôležitou súčasťou projektu je unikátny Saxofónový orchester zostavený výlučne zo saxofónov a jednej sady bicích nástrojov. Orchester, ktorého členovia budú účastníci kurzov vrátane poľských študentov, uvedie na verejnom záverečnom koncerte v Slovenskom rozhlase (26. 2. / 15:00, Štúdio 2) diela J. Straussa ml., J. Hausla, G. Bizeta, S. Beničkého, M. Gasienieca a J. Straussa st. a Jevgenija Iršaia.

24. 2. / 19:00, Bratislava, Múzeum obchodu, Linzbothova 16 www.rockvmuzeu.sk Obľúbený poľský basgitarista a skladateľ Łukasz Gorczyca vydal sólový album s niekoľkými svojimi autorskými kompozíciami, ktoré nahral spolu s priateľmi – hudobníkmi, medzi ktorými nechýbali napríklad Jennifer Batten (gitaristka Michaela Jacksona), Patsy Gamble (saxofonistka spolupracujúca s Mickom Jaggerom) či Krzysztof Puma Piasecki. Autor a popularizátor sólovej hry na basgitare koncertoval a nahrával v takmer celej Európe, Amerike či Ázii.

FaLang translation system by Faboba