Galéria

BRATISLAVA – PRAHA Československo ako štát ukončilo svoju existenciu 31. decembra 1992. Dodnes sú však tieto dve samostatné krajiny so sebou úzko prepojené. Na pozadí zmien v oboch štátoch sú zaujímavé najmä železnice. Ak sa pozrieme na používaný vozový park, zistíme, že lokomotívy v oboch krajinách sú prakticky také isté. Líšia sa iba detailmi náteru a značkami železničných prepravcov. Na konci roku 2012, teda 20 rokov po rozdelení Československa, viedli nákladní prepravcovia ČD Cargo a ZSSK Cargo rozhovory o spojení oboch týchto národných nákladných prepravcov, a je možné, že k tomuto spojeniu príde v roku 2013. Týmto spôsobom v podobe železníc teda znovu ožije spoločný štát.  

Bartek Otocki je poľským umelcom, ktorý sa venuje maľbe a fotografii. Pochádza z Lodže, kde aj vyštudoval Akadémiu krásnych umení. Doktorský titul získal na univerzite v Poznani. Od roku 2004 vystavuje po celom Poľsku a je nositeľom významných poľských umeleckých ocenení. Cez projekt Alchémia ilúzie máme možnosť nazrieť na inú skutočnosť, ktorá je nejasná a hmlistá. Otocki v tomto maliarsko-fotografickom projekte počítačovo pretvára renesančné portréty.Okrem Alchémie ilúzie budeme mať možnosť uvidieť niekoľko diel z najnovších autorových cyklov.

Výstava súčasnej poľskej maľby – Milanowski, Starowieyski, Wachowski
6. –30.9.2012
Bratislava, Dvorana, Nám. SNP 33     MILANOWSKI, STAROWIEYSKI, WACHOWSKI – MAĽBA   Traja maliari, ktorých obrazy tvoria túto výstavu, majú spoločné výtvarné zázemie. Vyštudovali Akadémiu výtvarných umení vo Varšave, rozvíjali sa v jej prostredí a svoju budúcnosť spojili s materskou Fakultou maľby, keďže pôsobia ako jej interní prednášajúci. Spája ich vek – všetci sa narodili v 70. rokoch 20. storočia. Nasledujúca charakteristika však poukazuje na značnú individualizáciu každého z nich.

PIO KALIŃSKI – grafik, ilustrator, vydavateľ. V roku 2001 ukončil štúdium na Akadémii výtvarných umení v Krakove. Diplom získal v štúdiu pod vedením prof. R. Banaszewskiego (2001) a jeho prácou bol umelecký podklad pre knihu „R ako Roman“, ktorej autorom je J. Franczak. Táto práca obsahovala unikátnu typografiu, kompozíciu, ilustrácie a návrh obalu knižky. V priebehu svojej dlhoročnej tvorby vytvoril početné série grafík, ktoré sú zozbierané v autorských albumoch „PrinciPIO“, „Chmurki i humorki“, „Samotność“, „Obiekty latające PIO“, „Paryż/Paris“. Jeho dielo získalo uznanie najmä vo Franzúzsku, čoho dôkazom je monografia „Voyage en Auvergne” (2012). Okrem toho jeho práce zdobia obaly najnovších albumov nezávislej slovenskej kapely LONGITAL. Jeho práce boli vystavené v rámci mnohých výstav v Poľsku a Európe  (Francúzsko, Slovensko, Taliansko, Česko).

Výstava diel poľského sochára Mareka Radkeho v rámci známeho festivalu Socha a objekt. Tohtoročný, už sedemnásty, ročník podujatia predstaví na viacerých miestach v Bratislave diela umelcov z viacerých európskych krajín. Marek Radke v 80. rokoch emigroval z Poľska najprv do Fínska a potom do Nemecka, kde žije doteraz. Svoje diela často nazýva obrazy-objekty. Na jednej strane ich totiž môžeme vnímať ako maľby – všetky sú maľované a charakterizuje ich vysoký cit pre farby, na strane druhej sú súčasne trojrozmerné, čo ich zaraďuje medzi objekty.

Galéria Faica, Slovenská sekcia AICA,
Mestská časť Bratislava – Staré Mesto a autor
si Vás dovoľujú pozvať na výstavu
WHAT IS WRONG
WITH OSKAR DAWICKI?
Autor: Oskar Dawicki (PL), Kurátor: Omar Mirza Vernisáž: štvrtok, 25. 8. 2011 o 18:00 Výstava potrvá do 29. 10. 2011  

FaLang translation system by Faboba