Bratislava

20. – 26. 3.

26. ročník Medzinárodného filmového festivalu klubov Febiofest 2019 prinesie aj tento rok na plátna vyše stovky celovečerných a krátkych filmov v niekoľkých sekciách – väčšina z nich zavíta k slovenským divákom v exkluzívnych predpremiérach. V rámci celovečerných filmov sa do programovej ponuky festivalu Febiofest 2019 dostalo to najlepšie, čo za posledný rok vzniklo aj na poľskej filmovej scéne, no najmä filmy, ktoré získali ocenenia na festivale v Gdyni v roku 2018: Milosť, Vlkolak, Útek, Zábava, zábava, ale aj „klasické“ Ochranné sfarbenie. Dôležitou programovou sekciou zostáva aj tento rok súťaž krátkych filmov s názvom V strede Európy rovnako s poľskou účasťou – presný zoznam bude k dispozícii v priebehu marca. Súčasťou programovej ponuky bude aj špeciálny výber filmov mladých tvorcov z filmového štúdia Studio Munka či retrospektívny filmový výber Wojciecha Smarzowského. Presné dátumy projekcií nájdete rovnako v priebehu marca na internetovej stránke festivalu.

Milosť

Ułaskawienie, rež. Jan Jakub Kolski, 2018, 100 min.

Príbeh rodičov vojaka sa dozvedáme z pohľadu ich sedemnásťročného vnuka Janeka. Odohráva sa v priebehu dramatických udalostí povojnového Poľska a má jediný motív – primárne sa zameriava na silu a odvahu rodičov a zobrazuje ich boj za obnovu dôstojnosti a rovnováhy po strate vlastného syna. Snímka získala minulý rok tri Zlaté levy na Festivale poľských celovečerných filmov v Gdyni.

Vlkolak

Wilkołak, rež. Adrian Panek, 2018, 88 min.

Dej filmu sa odohráva v lete 1945. Pre osem detí vyslobodených z tábora Gross-Rosen je vytvorený provizórny sirotinec v opustenom kaštieli medzi lesmi. Ich opatrovateľkou sa stáva dvadsaťročná Hanka, ktorá tiež bola väzenkyňa. Po ukrutnostiach, ktoré deti prežili v tábore, sa im pomaly darí čiastočne vrátiť k stratenému detstvu, no situácia sa opäť rýchlo mení. V okolitých lesoch totiž pobehujú táborové vlčiaky. Divoké zvieratá, ktoré vypustili esesáci pred vyslobodením tábora, hľadajú jedlo a obkľučujú kaštieľ. Vo vystrašených deťoch sa spúšťa táborový inštinkt prežitia. Snímka získala dva Zlaté levy na Festivale poľských celovečerných filmov v Gdyni 2018.

Útek

Fuga, rež. Agnieszka Smoczyńska, 2019, 103 min.

Alicja si nepamätá vlastnú minulosť, ale dokázala si vybudovať nový život s novou identitou. Keď sa jej pôvodná rodina nájde, svoj starý život už nechce späť až dovtedy, kým sa jej začnú vynárať čriepky spomienok. Postupne jej nová a pôvodná identita splynú do jednej a na povrch sa tak dostáva znepokojivé zistenie o nej samej. Snímka získala štyri Zlaté levy na Festivale poľských celovečerných filmov v Gdyni v minulom roku.

Zábava, zábava

Zabawa, zabawa, rež. Kinga Dębska, 2018, 88 min.

Film prináša strhujúce príbehy troch žien rôzneho veku, ktoré sú v rôznych fázach závislosti na alkohole. Štyridsaťročná Dorota je úspešná prokurátorka, ktorá pije podľa svojich slov preto, aby sa nezbláznila. Ďalšia z hrdiniek je uznávaná chirurgička Teresa, ktorá už kvôli pitiu prišla o rodinu a ostala jej iba práca v nemocnici. Študentka Magda miluje búrlivé večierky, a keďže jej štúdium ide skvele a má aj dobrú prácu, nikto jej nič nevyčíta. Príde však chvíľa, keď každá z hrdiniek stratí pôdu pod nohami a musí sa zamyslieť na svojím životom.

Ochranné sfarbenie

Barwy ochronne, rež. Krzysztof Zanussi, 1976, 95 min.

V uzavretej spoločenskej skupine na letnom sústredení študentov lingvistiky režisér analyzuje etické konflikty, ako aj mechanizmy konformizmu a korupcie. Diskusia na tému voľby životného modelu sa koncentruje v opozícii dvoch etických koncepcií, zosobnených mladým docentom Jarosławom, idealistom a rojkom, a uštipačným cynikom, docentom Jakubom. Snímka, ktorá bola popredným príkladom „kina morálneho nepokoja“ v Poľsku, bude premietaná v digitalizovanej verzii. Na Festivale poľských filmov v Gdansku 1977 získal film Grand prix – Gdanského leva, Z. Zapasiewicz Cenu za herecký výkon a K. Zanussi Cenu za scenár.

FaLang translation system by Faboba