9. 11. 2018 – 10. 2. 2019

Krakov, Medzinárodné centrum kultúry, Rynek Główny 25

www.mck.krakow.pl

 

Medzinárodné centrum kultúry v Krakove od 8. novembra sprístupnilo výstavu Architektúra nezávislosti v strednej Európe. Výnimočná expozícia predstavuje komplikovaný proces vzniku nových štátov po roku 1918, pričom bola pripravená v rámci viacročného programu Niepodległa ako súčasť osláv 100. výročia znovuzískania nezávislosti Poľska.

 

Koniec 1. svetovej vojny priniesol pre mnohé národy strednej Európy slobodu, pre iné zase veľké zmeny v politickom či hospodárskom živote. Vojnou zdevastovaná krajina, prekreslenie hraníc a stret s novými politickými reáliami sa odzrkadlili v ďalších dekádach aj na rozvoji kultúry a architektúry tejto časti kontinentu.

 

Na výstave tak majú možnosť návštevníci vidieť architektonické projekty, dobové fotografie, filmy, ako aj vizualizácie a modely architektúry z 20. a 30. rokov 20. storočia. Súčasťou výstavy budú aj mapy, ktoré predstavujú dynamicky meniace sa hranice štátov, ktoré znovuzískali nezávislosť. Expozícia sa pritom neobmedzuje iba na poľskú architektúru nezávislosti, ale ponúka stredoeurópsky pohľad. Vďaka tomu na výstave nájdete aj slovenské architektonické diela, ako napríklad Mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle (1927-1928, arch. Dušana Jurkovič, Slovenský národný archív), bratislavské sídlisko Nová Doba, (1932, arch. Fridrich Weinwurm, Archív mesta Bratislavy) či Sanatórium Machnáč v Trenčianskych Tepliciach (1930-1932, arch. Jaromír Krejcar, Archív architektúry 20. storočia, Oddelenie architektúry, Historický ústav SAV).

 

 

FaLang translation system by Faboba