Medzinárodný deň detí v Poľskom inštitúte v Bratislave

3. júna 2017

 

Jún bude v našej galérii patriť tým najmenším návštevníkom. Prezentácia ilustrovaných detských kníh zaplní Poľský inštitút „bzučiacimi“ dobrodružstvami. Na stenách galérie nájdete práce Piotra Sochu, ktoré vás vovedú do sveta medu – ilustrácie pochádzajú totiž z knihy Včely, ktorá sa dočkala slovenského vydania.

 

V sobotu 3. júna od 9:00 pozývame do Poľského inštitútu (Nám. SNP 27) najmladších návštevníkov spolu s rodičmi na divadelné, hudobné, výtvarné a vedecké workshopy.

 

Pre najmladších záujemcov (3 – 6 rokov, 10:00 – 11:30) sme pripravili divadelné a umelecké workshopy Zaži včelí deň, ktoré budú viesť skúsené autorky EDUdrama, známe z cyklu Bookobrazy, ktoré deti a rodičia dobre poznajú z bratislavskej Berlinky (SNG).

 

Záhrada na streche, farma na parkovisku, park v škole či zelené pleso na vrchole vežiaka? S trochu staršími deťmi (5 – 8 rokov, 13:00 – 15:00) sa na výtvarnom workshope stretne mladý poľský ilustrátor Adam Wójcicki. Spolu vytvoria zelený model mesta a ukážu rodičom, aké krásne dokáže byť bydlisko.

 

Pre najzvedavejších účastníkov (od 7 rokov, 9:30 – 11:30) pripraví organizácia Veda nás baví, n.o. matematicko-kódovacie workshopy. Mladí adepti matematiky a kódov vykročia po stopách poľských matematikov Mariana Rejewského, Jerzyho Różyckého a Henryka Zygalského, ktorí zohrali kľúčovú úlohu pri rozšifrovaní nemeckej EnigmyKAPACITA NAPLNENÁ, NA TENTO WORKSHOP UŽ NIE JE MOŽNÉ SA PRIHLÁSIŤ!

 

Mladí adepti (9 – 11 rokov, 13:00 – 15:30) hudobného umenia budú pracovať so špeciálnym nástrojom Zvukodromom pod dohľadom špecialistu Fera Királyho. Hudobná zábava sa zmení na poľsko-slovenské remixy klasických skladieb v prevedení mladých interpretov.

 

Je potrebné, aby všetkých záujemcov prihlásili na workshopy rodičia mailom na adresu (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.) do 31. mája 2017. Počet miest je obmedzený, o účasti na workshopoch rozhoduje poradie povinnej registrácie. Jeden účastník sa môže zúčastniť maximálne dvoch workshopov. Všetkým účastníkom bude zabezpečená strava.

 

Práce vytvorené počas workshopov budú zapojené do špeciálnej súťaže. Vernisáž prác laureátov, rozdanie cien a premiéra pripravených skladieb počas hudobného workshopu sa uskutoční 13. júna 2017 o 17:30 v sídle Poľského inštitútu v Bratislave.

________________________________________________________________________

Súťaž v kreslení pre deti a mládež!

 

Poľský inštitút v Bratislave a redakcia časopisu Monitor Polonijny pozýva všetky deti a mládež, aby sa zapojili do výtvarnej súťaže.

 

Cieľom prvej súťaže je vytvoriť portrét jedného z patrónov roku 2017. Poľský parlament a UNESCO vyhlásili nasledujúcich slávnych Poliakov so zásluhami za patrónov roku 2017: Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Ludwik Zamenhof, Józef Conrad-Korzeniowski, sv. Brat Albert – Adam Chmielowski, Józef Haller, Honorat Koźmiński, Władysław Biegański a Władysław Raczkiewicz. Nižšie nájdete informácie o živote a pôsobení každého z patrónov.

 

Mladšie deti, teda predškolákov a žiakov 1. – 4. triedy pozývame, aby sa zapojili do druhej súťaže, ktorej ústredným motívom je Visla, najdlhšia poľská rieka, ktorá je tiež patrónom roku 2017. Vašou úlohou je zachytiť v prácach vaše spomienky súvisiace s Vislou či mestami, ktoré na nej ležia, prípadne podobnými motívmi.

 

Súťažné práce vo formáte A4 (na ľubovoľnom materiáli) vytvorené ľubovoľnou technikou (kresba ceruzkou, pastelkami či farbami, vystrihovačka, ale aj koláž z textilných materiálov) treba poslať do 4. júna 2017 – elektronicky na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo poštou na adresu Poľského inštitútu (Nám. SNP 27, Bratislava, 814 99) – rozhoduje dátum pečiatky na pošte.

 

Mená víťazov obidvoch súťaží, o ktorých rozhodne porota, budú vyhlásené 13. júna 2017 o 17:30 na vernisáži výstavy ocenených prác, na internetovej stránke Poľského inštitútu (polinst.sk) a časopisu Monitor Polonijny (www.polonia.sk), ktorý tiež bude publikovať ocenené práce v letnom čísle. Na víťazov čakajú atraktívne ceny a najlepšie práce budú vytlačené ako skutočné poštové známky. Ďalšou cenou v súťaži venovanej Visle bude vstup pre štvorčlennú rodinu do Aquaparku v Bešeňovej (alebo Liptovskom Mikuláši), ktorú do súťaže venoval Tadeusz Frąckowiak, honorárny konzul v Liptovskom Mikuláši.

_____________________________

 

Józef Piłsudski (1867 – 1935)

Aktivista usilujúci o samostatnosť Poľska a člen Poľskej socialistickej strany (PPS). Sibírsky vyhnanec, štátnik, zakladateľ a maršal poľskej armády po roku 1918. Obnoviteľ slobodného Poľska po 123 rokoch, keď Poľsko nebolo na mape Európy. Hlava poľského štátu (1918 – 1922) a minister obrany (1926 – 1935). Hlavný veliteľ poľskej armády a víťaz v bitke pri Varšave v roku 1920 počas poľsko-boľševickej vojny. Otec dvoch dcér – Wandy a Jadwigy.

V roku 2017 si pripomíname 150. výročie narodenia Józefa Piłsudského.

Viac informácií o J. Piłsudskom a jeho fotografie:

http://www.muzeumpilsudski.pl/

http://jpilsudski.org/

https://dzieje.pl/postacie/jozef-pilsudski

www.nac.gov.pl

 

Tadeusz Kościuszko (1746 – 1817)

Poľský a americký generál, pevnostný inžinier, zúčastnil sa americkej vojny za nezávislosť (podľa hesla „Za slobodu vašu a našu“) a víťaznej bitky pri Savannah. Bol najvyšším vodcom povstania za nezávislosť Poľska v roku 1794 a pri víťaznej bitke proti ruskej armáde pri Racławiciach. V tomto roku si pripomíname 200 rokov od smrti generála.

Viac informácií o T. Kościuszkovi a jeho fotografie:

https://dzieje.pl/postacie/tadeusz-kosciuszko-1746-1817

 

Józef Haller (1873 – 1960)

Vojenský veliteľ, generál. Politický aktivista spojený so Stranou práce. Vojak rakúsko-maďarskej armády, Poľských légií a Poľského vojska. Bol veliteľom Poľskej armády vo Francúzsku, tzv. Modrej armády. Vo februári 1920 sa zúčastnil patriotického symbolického aktu svadby Poľska s morom, teda slávnosti získania prístupu k Baltickému moru.

Viac informácií Józefovi Hallerovi a jeho fotografie:

https://dzieje.pl/postacie/jozef-haller

 

Sv. brat Albert – Adam Chmielowski (1845 – 1916)

Poľský patriot, účastník januárového povstania proti Rusku. Maliar a člen františkánskej rehole. Zakladateľ Kongregácie albertínov a albertínok v Krakove pre chudobných a bezdomovcov. Svätec rímskokatolíckej cirkvi, ktorého kanonizoval sv. Ján Pavol II.

Viac informácií o sv. Albertovi a jeho fotografie:

http://www.bratalbert.com.pl/sw-brat-albert-53

http://www.bratalbert.org/sw-brat-albert-zyciorys.html

 

Honorat Koźmiński (1846 – 1916)

Aktivista poľskej konšpirácie v ruskej okupácii. Neskôr člen kapucínskej rehole. Vynikajúci teológ, kňaz, zakladateľ mnohých rehoľných kongregácií, okrem iného Kongregácie sestier sv. Felixa. Venoval sa charitatívnej činnosti. V roku 1988 ho rímskokatolícka cirkev blahorečila.

Viac informácií o bl. Honoratovi Koźmińskom a jeho fotografie:

https://www.kapucyni.pl/czytelnia/biografie/kapucyni/2296-b-honorat-komiski

http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/10-13a.php3

 

Józef Conrad Korzeniowski (1857 – 1924)

Poľský námorník vo francúzskom a britskom námorníctve, ktorý sa stal slávny ako spisovateľ a publicista píšuci v anglickom jazyku. Spod jeho pera vyšli o. i. romány Almayerovo šialenstvo, Tajný agent či Hranica tieňa. Poviedka Srdce temnoty sa stalo základom scenára Času apokalypsy Francisa F. Copollu. V roku 2017 si pripomíname 160. výročie narodenia spisovateľa.

Viac informácií o Józefovi Conradovi Krzeniowskom a jeho fotografie:

http://culture.pl/pl/tworca/jozef-teodor-konrad-korzeniowski-joseph-conrad

http://dzieje.pl/postacie/joseph-conrad-1857-1924

 

Ludwik Zamenhof (1859 – 1917)

Očný lekár z Białystoku. Myšlienka prekonania bariér rozdeľujúcich ľudí rozličnej národnosti a náboženstva ho priviedla k vytvoreniu jednoduchého medzinárodného jazyka – esperanta. Rytier francúzskej Čestnej légie. V roku 2017 uplynulo 100 rokov od smrti Ludwika Zamenhofa.

Viac informácií o Ludwikovi Zamenhofovi a jeho fotografie:

http://www.centrumzamenhofa.pl/p,98,patron

http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1179907,Ludwik-Zamenhof-i-jezyk-esperanto

 

Władysław Biegański (1857 – 1917)

Poľský lekár internej medicíny, doktor medicíny, logik, filozof, spoločenský a charitatívny aktivista. Popularizátor hygienických zásad. Ako riaditeľ zmodernizoval fungovanie Mestskej nemocnice v Čenstochovej. Spoluorganizátor mestskej knižnice a poľského gymnázia v Čenstochovej. V tomto roku uplynie 100. výročie smrti doktora Biegańského.

Viac informácií o Władysławovi Biegańskom a jeho fotografie:

http://swiatlekarza.pl/dr-wladyslaw-bieganski-tytan-pracy/

 

Władysław Raczkiewicz (1885 – 1947)

Poľský politický, spoločenský a vojenský aktivista bojujúci za samostatnosť. Vzdelaním právnik. Politik medzivojnového obdobia, štvornásobný minister vnútra, senátor a predseda senátu, hornej komory poľského parlamentu. Stál na čele štyroch vojvodstiev. Bol prezidentom Poľska v exile v rokoch 1939 – 1947 teda počas druhej svetovej vojny. V roku 2017 si pripomíname 70. Výročie smrti prezidenta Raczkiewicza.

http://dzieje.pl/postacie/wladyslaw-raczkiewicz-1885-1947

http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/769408,Wladyslaw-Raczkiewicz-Zabraklo-mu-iskry

FaLang translation system by Faboba