Po týždňovom filmovom maratóne sa v stredu večer zavŕšila bratislavská časť 24. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Na záverečnom ceremoniáli boli vyhlásené ocenenia súťažnej sekcie V strede Európy, v ktorej sa stretlo 20 krátkych hraných, dokumentárnych, animovaných či experimentálnych snímok zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Rakúska.

Hlavnú cenu získal slovenský krátky film O SESTRE, dokumentárna esej režisérky Barbory Sliepkovej o dospievajúcom dievčati, ktoré sa nedobrovoľne rozhodlo izolovať sa od okolitého sveta. 24-ročná víťazka Ceny Slovenskej asociácie producentov v audiovízii za najlepší film MFFK Febiofestu 2017 si odniesla aj finančnú prémiu 3000 EUR.

Hlavná porota sa rozhodla udeliť aj dve zvláštne uznania, a obidve putovali poľským filmom. Hraná snímka na pomedzí performance, hraného dokumentu aj fikcie KŔČ ŽUVACIEHO SVALU režiséra Kordiana Kądzielu o umeleckej skupine s rovnomenným názvom, ktorá pozostáva z troch osôb, sníva o tom, že dobyje umelecký trh, no doteraz sú jedinými príjemcami ich umeleckých diel oni sami, zaujala porotu, pretože „ironicky reflektuje vnímanie umeleckých hodnôt“.

Dokument TRI ROZHOVORY O ŽIVOTE režisérky Julie Staniszewskej podávajúci ťažký a bolestivý rozhovor matky a dcéry zas „dokonale poukazuje na problematiku generačných rozdielov, na svet, ktorý je čím ďalej tým zložitejší pre nárast nových možností reprodukcie a na kontrast so starším hierarchickým systémom hodnôt.“ 

O víťazoch po prvýkrát na MFFK Febiofest rozhodovala aj špeciálna porota vybraná Medzinárodnou asociáciou filmových klubov. Jej členovia: slovenská dramaturgička filmových klubov Nina Šilanová, nemecká filmová kurátorka Christl Grunwaldová-Merzová, srbský filmár Dragan Milinkovič Fimon  odmenili Cenou Dona Quijota poľskú animovanú snímku DEBUT režisérky Katarzyny Kijek o hrdinovi krátkometrážneho surrealistického animovaného filmu, ktorý neočakávane objaví v centre scenára, ktorý sa usiluje napísať. Snímku je teda možné vnímať ako autoironickú komédiu o tvorivom utrpení, no každý, kto sa už pokúšal zaoberať kreatívnym písaním, vie, že je to skutočný horor.

Cenu v mene poľských laureátov prevzdal zástupca riaditeľa Poľského inštitútu Jacek Gajewski.

Kolekciu víťazných filmov si budú môcť pozrieť aj diváci MFFK Febiofest v ďalších 10 slovenských mestách. 

FaLang translation system by Faboba