Bratislava

2. – 8. 3.

www.febiofest.sk

24. ročník Medzinárodného filmového festivalu klubov Febiofest 2017 prinesie aj tento rok na plátna vyše stovky celovečerných a krátkych filmov v 10 sekciách – väčšina z nich zavíta k slovenským divákom v exkluzívnych predpremiérach priamo z prestížnych zahraničných prehliadok, a publikum bude môcť v premiérach spoznať aj domáce novinky či nahliadnuť do zlatého fondu svetovej kinematografie. Dôležitou programovou sekciou zostáva aj tento rok súťaž krátkych filmov s názvom V strede Európy. V rámci celovečerných filmov sa do programovej ponuky festivalu Febiofest 2017 dostalo to najlepšie, čo za posledný rok vzniklo aj na poľskej filmovej scéne. Organizátori tohto ročníka prostredníctvom výberu filmov vzdajú česť bardovi poľského kina Andrzejovi Wajdovi.

Filmová prehliadka po Bratislave zavíta aj do ďalších slovenských miest: Košice (4. – 6. 3.), Trenčín (9. – 13. 3), Prešov (12. – 14. 3.), Banská Bystrica (13. – 16. 3.), Trnava (14. – 16. 3.), Levice (15. – 18. 3.), Martin (15. – 20. 3.), Kežmarok 20. – 23. 3.), Poprad (24. – 27. 3.), Prievidza (4. – 7. 4.).

 

Posledná rodina

Ostatnia rodzina, rež. Jan P. Matuszyński, 2016, 123 min.

3. 3. / 20:30 Kino Lumiére, K1

 

Rok 1977. Hudobný novinár, prekladateľ a esejista Tomek Beksiński sa prisťahuje do bytu vedľa svojich rodičov. Čoskoro sa ukáže, že rodinu čaká nezvratný osud. Posledná rodina je dramatická sága rodiny Beksińských, pričom filmový dej sa koncentruje na varšavskú etapu života slávneho poľského umelca Zdzisława Beksińského a jeho najbližších. Snímka získala minulý rok 3 Zlaté levy a niekoľko nominácií na tohtoročnú poľskú cenu kinematografie Orly.

 

Popol a diamant

Popiół i diament, rež. Andrzej Wajda, 1958, 97 min.

4. 3. / 17:00 Kino Lumiére, K3

Jedno z najvýznamnejších diel poľskej filmovej školy druhej polovice 50. rokov zobrazuje historickú situáciu a politické udalosti v povojnovom Poľsku na základe rovnomennej knihy Jerzyho Andrzejewského. Mladý príslušník Armie Krajowej, Maciek Chełmicki, dostáva príkaz zastreliť tajomníka Krajského výboru Poľskej robotníckej strany, ktorý prišiel na oslobodené územie. Maciek sa na chvíľu zamyslí nad budúcnosťou, keď zatúži po láske a ľudskom šťastí. Vernosť prísahe a zároveň povinnosť splnenia príkazu však je silnejšia. Film, ktorý je laureátom festivalu v Benátkach v roku 1959, uvidia návštevníci Febiofestu v digitalizovanej verzii.

 

Jánošík. Pravdivá história

Janosik. Prawdziwa historia, rež. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, 2009, 140 min.

5. 3. / 14:00 Kino Lumiére, K2

Skutočného Juraja Jánošíka, mladíka z Terchovej, ktorého krátky, ale dramatický život inšpiroval generácie Slovákov a Poliakov k vytvoreniu legendy, približuje výpravný veľkofilm podľa scenára Evy Borušovičovej, ktorá niekoľko rokov študovala archívne záznamy a dokumenty. Vo filme Agnieszky HollandKasi Adamik začína Jánošík (Václav Jiráček) ako vojak Rákocziho vojska. O niekoľko rokov neskôr je už v cisárskom vojsku, kde stráži väzňov. Jedného však neustriehne a z väzenia tak utečie zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Ďalšie zimu už trávi Jánošík doma, kde ho práve Uhorčík vyhľadá a presvedčí, aby sa pridal k jeho zbojníckej družine. A zatiaľ čo Jánošík spoznáva nový typ života, Uhorčík sa zamiluje a chce ten svoj zmeniť.

 

Odrazy

Powidoki, rež. Andrzej Wajda, 2016, 98 min.

5. 3. / 16:30 Kino Lumiére, K2

6. 3. / 14:00 Kino Lumiére, K1

7. 3. / 16:00 Kino Mladosť

Odrazy sú intímnym záznamom posledného obdobia života pioniera avantgardy v Poľsku z 20. a 30. rokov minulého storočia. Hlavným hrdinom je charizmatický maliar Władysław Strzemiński, ktorý odmieta socialistický realizmus a ostáva verný svojej umeleckej ceste. Film podáva príbeh o tom, ako komunistická moc zničila nepokorného človeka. Andrzej Wajda tak vo svojom poslednom filme vyťažil z nemaliarskeho sveta nepostrehnuteľné obrazy a nasycuje nimi diváka.

Odrazy v slovenských kinách:

4. 3. Košice, Úsmev

6. 3. Tabačka, Kulturfabrik

14. 3. Trnava, Hviezda

14. 3. Prešov, Pocity

19. 3. Martin, Strojár

21. 3. Kežmarok, Iskra

 

Les 4 ráno

Las 4 rano, rež. Jan Jakub Kolski, 2016, 97 min.

5. 3. / 16:00 Kino Mladosť

8. 3. / 19:00 Kino Lumiére, K3

Forst je zámožný človek, ktorému sa v živote darí. Jedného dňa opúšťa korporáciu, v ktorej je zástupcom riaditeľa a ničí za sebou všetky cesty späť. O štvrtej ráno, no o niekoľko rokov neskôr ten istý Forst kladie v lese pasce na zvieratá celý špinavý, zarastený a oblečený v handrách. Býva v lese v úkryte, ktorý si sám postavil. Jedného dňa sa však pred jeho dverami zjaví trinásťročná Jadzia a Forst musí opäť zmeniť svoj život. Snímka získala v minulom roku v Poľsku nomináciu na Zlatého leva.

 

Ikona

rež. Wojciech Kasperski, 2016, 51 min.

5. 3. / 17:00 Kino Lumiére, K3

8. 3. / 16:00 Kino Lumiére, K4

Celovečerný, dokumentárny portrét pacientok provinčnej psychiatrickej nemocnice na Sibíri. Po prvýkrát v histórii jedného z najväčších stredísk pre psychicky chorých mohli filmári uvidieť, ako vyzerá každodenný život za vysokými múrmi. O stovky ťažko chorých pacientov sa stará päť lekárov a niekoľko zdravotných sestier. Práve na tomto mieste sa zoskupujú všetci spoločenskí vyvrheli. Filmový dokument získal v roku 2016 tri ceny na Krakovskom filmovom festivale.

 

 

Filmové Podlasie útočí!

Filmowe Podlasie atakuje!

6. 3. / 21:00 Kino Lumiére, K3

Kolekcia krátkych filmov z rokov 2013 a 2014, ktoré boli premietané v rámci białystockého festivalu krátkych filmov ŻubrOFFka. Prezentácia bude spojená s premietaním víťazných filmov 9. ročníka festivalu najlepších filmov východopoľského regiónu Podlasie.

 

Cez kosti mŕtvych

Pokot, rež. Agnieszka Holland, 2017, 127 min.

7. 3. / 18:00 Kino Lumiére, K1

8. 3. / 19:00 Kino Lumiére, K1

8. 3. / 19:30 Kino Lumiére, K2

8. 3. / 19:30 Kino Lumiére, K4

Cez kosti mŕtvych prekračuje všetky príbehové a žánrové hranice, pričom predstavuje netypickú hlavnú hrdinku Janinu Duszejkovú, postaršiu ženu, veľkú milovníčku a ochrankyňu zvierat, žijúcu osamotene v Kłodzkej kotline, kde je v krátkom čase spáchaná séria vrážd. Duszejková je presvedčená, že vie kto (alebo čo) je vinníkom, no nikto jej neverí. Film, ktorý vznikol na základe románu Olgy Tokarczuk, ukazuje netradičným, v niektorých momentoch až provokatívnym spôsobom, kam môže siahať ľudská brutalita nielen voči zvieratám, ale aj voči outsiderom. Na tohtoročnom Berlinale získala poľsko-česko-nemecko-švédsko-slovenská koprodukcia Strieborného medveďa. Filmová slovenská premiéra na Febiofeste.

Cez kosti mŕtvych v slovenských kinách:

5. 3. Košice, Úsmev

14. 3. Banská Bystrica, Múzeum SNP

15. 3. Levice, FK Otáznik

16. 3. Trnava, Hviezda

20. 3. Martin, Strojár

24. 3. Poprad, Tatran


Dôležitou programovou sekciou zostáva tiež Súťaž krátkych filmov s novým názvom V strede Európy. V štyroch pásmach krátkych filmov (PSF) sa stretnú hrané, dokumentárne a animované snímky do 30 minút z krajín V4 a Rakúska. Za Poľsko sa o hlavnú cenu budú uchádzať tieto filmy:

Apokalypsa

Apokalipsa, rež. Justyna Mytnik, 2016, 15 min.

3. 3. / 20:30 Kino Lumiére, K2

4. 3. / 21:30 Kino Lumiére, K4

Apokalypsa je temná rozprávka o samote. Maurycy a Zuzia bývajú v paneláku, ktorý obliehajú holuby. Na ich balkóne sa vykľuje mláďa, ktoré sa vydáva za matku hlavného hrdinu. Presviedča mladý pár, aby si začali hľadieť do očí. Zuzia verí vtáčej matke, zatiaľ čo Maurycy nenávidí vtákov a chce ich všetky zabiť. Podarí sa im nájsť spoločné šťastie?

 

Tri rozhovory o živote

Trzy rozmowy o życiu, rež. Julia Staniszewska, 2016, 25 min.

4. 3. / 20:30 Kino Lumiére, K2

5. 3. / 21:30 Kino Lumiére, K4

Ťažký a bolestivý rozhovor matky a dcéry. Matka – lekárka, veriaca a praktizujúce katolíčka. Dcéra – agnostička, ktorej deti prišli na svet umelým oplodnením. Jej matka miluje svojich vnukov, ale neakceptuje túto metódu. Dcéra sníva o tom, aby matka zmenila svoje presvedčenie. Matka má rozdelené srdce medzi láskou k dcére a vnukom, a cirkevnými dogmami. Film sa snaží pochopiť obidve.

 

Debut

Debiut, rež. Katarzyna Kijek, 2016, 7 min.

5. 3. / 20:30 Kino Lumiére, K2

6. 3. / 21:30 Kino Lumiére, K4

Hrdina krátkometrážneho surrealistického animovaného filmu sa neočakávane objaví v centre scenára, ktorý sa usiluje napísať. Debut je teda možné vnímať ako autoironickú komédiu o tvorivom utrpení, no každý, kto sa už pokúšal zaoberať kreatívnym písaním, vie, že je to skutočný horor.

 

Kŕč žuvacieho svalu

Szczękościsk, rež. Kordian Kądziela, 2016, 30 min.

6. 3. / 20:30 Kino Lumiére, K2

7. 3. / 21:30 Kino Lumiére, K4

Umelecká skupina Kŕč žuvacieho svalu, ktorá pozostáva z troch osôb, sníva o tom, že dobyje umelecký trh. Žiaľ, doteraz sú jedinými príjemcami ich umeleckých diel oni sami. Igor si zarába fotografovaním tovaru do letákov supermarketov, Baton straší deti v strašidelnom dome v lunaparku a Laura je účtovníčka vo firme na spracovanie elektroodpadu. 

FaLang translation system by Faboba