Aj štvrtý ročník letného festivalu Hevhetiafest prezentuje aktuálne projekty vydavateľstva Hevhetia. Na festivale sa predstavia zvučné mená zo Slovenska, ale aj zahraničia, pričom, samozrejme, nemôže chýbať bohaté poľské zastúpenie.

Viac informácií: www.hevhetiafest.sk


PAWEL KACZMARCZYK AUDIOFEELING TRIO

9.7. o 18.00 hod. Košice, Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2

Paweł Kaczmarczyk je jedným z najvýznamnejších mien súčasného poľského džezu. Fenomenálny klavirista a skladateľ vydal pod svojim menom niekoľko albumov vo významných európskych vydavateľstvách. Aktuálny album Something personal, ktorý už vydáva pod značkou vydavateľstva Hevhetia, je výsledkom nazbieraných skúseností a odráža zrelosť a citlivosť prístupu. Audiofeeling trio sa predstaví v zložení: Paweł Kaczmarczyk (klavír), Maciej Adamczak (basa), Dawid Fortuna (bicie).


BARTOSZ DWORAK QUARTET

23.7. o 20.00 hod. Košice, Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2

Kvarteto založil v roku 2010 jeho líder a huslista Bartosz Dworak. Umelec je laureátom mnohých významných džezových súťaží. Spolupracoval s takými poľskými hudobníkmi ako Kayah, Stanisław Sojka, Monika Borzym, Maciej Strzelczyk či Atom String Quartet. Formácia podáva plne akustické znenie a syntézu tradície s modernosťou.

V repertoáre skupiny sa nachádzajú najmä autorské kompozície, v ktorých je možné započuť jemné vplyvy poľskej ľudovej hudby. V júni vydavateľstvo Hevhetia vydalo kapele autorský album Polished. Kvarteto sa predstaví v zložení: Bartosz Dworak (husle), Kuba Dworak (kontrabas), Piotr Matusik (klavír), Szymon Madej (perkusie).


KRZYSZTOF KOBYLIŃSKI BAND

30.7. o 20.00 hod. Košice, Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2

27.8. o 19.00 hod. Bratislava, Foxford, Obchodná 26 | K. Kobyliński Band & Trio Gurtu

Krzysztof Kobyliński, charizmatický poľský hudobný skladateľ a klavirista, autor niekoľkých desiatok albumov založených na džeze, etno hudbe, neoklasike či elektronickej hudbe. V jeho projektoch sa zúčastnilo mnoho významných hudobníkov. Ako skladateľ sa pohybuje na hranici džezovej, elektronickej, ilustračnej hudby a široko vnímaných etno-folkových foriem. Na Hevhetii sa predstaví spolu s hudobníkmi: Reut Rivka Shabi (spev), Dima Gorelik (gitara), Tom Dayan (perkusie), Boris Malkovsky (akordeón).

Viac informácií: www.krzysztofkobylinski.com


R. SZAYBO – S. ZAGÓRSKI | VÝSTAVA VINYLOVÝCH OBALOV

6.-30.8. výstava

24.8. o 19.00 hod. stretnutie s R. Szaybom, G. Brzozowiczom a koncert P. Wyleżoła

25.8. o 17.00 hod. projekcia dokumentu Priatelia na 33 otáčok + diskusia

Bratislava, Poľský inštitút, Nám. SNP 27

V rámci hudobného festivalu predstaví svoju tvorbu aj dvojica poľských grafikov – Rosław Szaybo a Stanisław Zagórski, ktorí zaznamenali svetový úspech pri projektoch gramofónových obalov najväčších džezových, rockových, a bluesových hviezd. 24.8. o 19.00 hod. sa uskutoční autorské stretnutie, ktorého sa zúčastní Rosław Szaybo a kurátor výstavy Grzegorz Brzozowicz. Následne vystúpi s koncertom Piotr Wyleżoł. 25.8. o 17.00 hod. sa uskutoční projekcia filmu o týchto výnimočných umelcoch – o R. Szaybovi a S. Zagórskom s názvom Priatelia na 33 otáčok a stretnutie s režisérom tohto filmu a hudobným novinárom Grzegorzom Brzozowiczom.

KONCERT PIOTRA WYLEŻOŁA

Piotr Wyleżoł, poľský klavirista a skladateľ začal svoju džezovú kariéru ešte ako študent v Katoviciach, v skupinách vedených Januszom Muniakom, Jarkom Śmietanom, Marekom Balatom a i. V roku 2001 vydal svoje debutové CD s názvom Yearning, ktoré nahrával s Adamom Kowalewským a Łukaszom Żytom. Do roku 2014 vydal celkovo 5 štúdiových albumov (posledný s názvom Improludes v roku 2014 vo vydavateľstve Hevhetia) s viacerými osobnosťami súčasnej svetovej džezovej scény, za ktoré bol nominovaný na niekoľko prestížnych hudobných ocenení.


AGA DERLAK TRIO

25.8. o 20.30 hod. Bratislava, Foxford, Obchodná 26

Trio Agnieszka Derlak (klavír) – Tymon Trąbczyński (kontrabas) – Bartosz Szablowski (bicie) vzniklo v decembri 2012 z iniciatívy výnimočne talentovanej klaviristky Agnieszky Derlak. Trio uvádza hlavne vlastné kompozície ako i niekoľko veľmi prekvapivých aranžmánov známych džezových skladieb. Zoskupenie získalo druhú cenu na prestížnej súťaži Jazz Juniors, stali sa finalistami jazzovej súťaže RCK a boli ocenení aj na súťaži mladých džezových a bluesových skupín v Gdyni.

FaLang translation system by Faboba