Európsky štadión kultúry iniciovalo Ministerstvo kultúry a národného dedičstva už v roku 2010, pričom všetky ročníky realizovalo Národné centrum kultúry. Projekt bol odpoveďou na dohodu o spolupráci medzi poľskou a ukrajinskou vládou. Je to v súčasnosti najväčší a unikátny kultúrny projekt spájajúci Poľsko a krajiny Východného partnerstva.

Tento rok sa bude konať v troch mestách – v Rzeszówe (25.-28.6.), v Lubline (8.-12.7.) a Białystoku (27.-30.8.).

Rzeszówe program festivalu pozostáva z troch častí:

1. časť: Support – Kolektív kapely Mama Selita (Przystanek Woodstock, 1. miesto v súťaži hard Rock Challenge, koncert na ceremónii udeľovania Cien Fonografickej akadémie Fryderyk, koncert na Square of Fame Wembley Arena v Londýne) a Sophie Villy (vychádzajúca hviezda z Gruzínska).

2. časť: Hlavný koncert – Európske kolektívy: hudobné telesá zložené z poľských a zahraničných umelcov.

3. časť: Koncert zahraničnej hviezdy: The Fratellis (jedna z najpopulárnejších indierockových kapiel z Veľkej Británie).

 Do pozornosti rozhodne uvádzame vystúpenia piatich hudobných duetov skladajúcich sa z umelcov z celého sveta – po prvýkrát v histórii svetovej hudby si bude možné na jam session vypočuť dvoch interpretov z rôznych kultúr.

 

V Lubline (8.-12.7.) sa predstaví 20 kapiel a hudobných projektov a vystúpia umelci z 13 svetových krajín (vrátane hostí ako Rimbaud – hudobná odpoveď na tvorbu prekliateho básnika, Warsaw Afrobeat Orchestra, či Kasai).

 

Białystoku (27.-30.8.) bude hlavnou témou židovská spoločnosť. V celom meste sa budú konať vystúpenia prezentujúce židovskú hudbu od synagógových piesní, až po oratórnu a klezmer hudbu. Ako v minulých ročníkoch festivalu, tak aj tento rok sa v programe budú nachádzať vystúpenia umelcov z krajín Východného partnerstva a filmové projekcie či divadelné predstavenia.

Viac informácií: www.wschodkultury.eustadionkultury.pl.

FaLang translation system by Faboba