6.-26.5. Bratislava, kino Lumiére K1, Špitálska 4

Pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny vás v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom pozývame na filmovú prehliadku poľských filmov, ktoré sa zaoberajú vojnovou tematikou.


RÓŻA | rež. Wojciech Smarzowski, 2011, 98 min.

6.5. o 18.00 hod.

Poľsko po skončení druhej svetovej vojny. Hlavní hrdinovia – dôstojník Zemskej armády (AK) Tadeusz (Marcin Dorociński) a Róża (Agata Kulesza) pochádzajúca z národnostnej skupiny Mazurov – sa snažia nanovo si usporiadať život v povojnovej realite. Jeden z najsilnejších poľských filmov posledných rokov, ktorý sa môže pochváliť siedmimi Orlami, prestížnymi poľskými filmovými oceneniami.

 

KANÁLY | rež. Andrzej Wajda, 1956, 95 min.

13.5. o 18.00 hod.

Druhý celovečerný film Andrzeja Wajdu prelomil vojnové tabu, ktoré vytvorila komunistická propaganda. Dej sa odohráva počas posledných dní Varšavského povstania

v roku 1944. Snímka získala na festivale v Cannes v roku 1957 špeciálnu cenu poroty. Po formálnej a poetickej stránke otvára film významnú kapitolu poľského filmu neskôr nazvanú ako Poľská škola.

 

EROICA | rež. Andrzej Munk, 1957, 78 min.

20.5. o 18.00 hod.

Čierno-biely film na pozadí 2. svetovej vojny je rozdelený do dvoch epizód. Prvá novela Scherzo alla polacca rozpráva o prefíkanom synovi, ktorý sa snaží zachrániť si vlastnú kožu v čase Varšavského povstania, a napokon sa skutočne stane hrdinom a nájde nový zmysel v boji. Druhý príbeh Ostinato lugubre predkladá príbeh muža so zúfalým, takmer beznádejným želaním utiecť z väzenia. Snímka je pokladaná za najdôležitejší film reprezentujúci poľskú filmovú školu.

 

TRETIA ČASŤ NOCI | rež. Andrzej Żuławski, 1971, 101 min.

26.5. o 18.00 hod.

Dej filmu je zasadený do hitlerovskej okupácie. Michał prežil veľkú tragédiu, keď na vlastné oči videl, ako postupne v rukách Nemcov zahynula manželka, matka a syn. Pridal sa k partizánom a dostal sa do príbytku ženy, ktorá práve rodila dieťa. Rozhodol sa o ňu a dieťa postarať a dostať jej manžela z rúk nemeckých okupantov. Myšlienkovo i formálne neobyčajne originálny debut, ktorý začiatkom 70-tych rokov vyvolal v Poľsku veľké diskusie.

FaLang translation system by Faboba