alt

Fot. Bartosz Krupa/EastNews

Zomrel bývalý šéf diplomacie prof. Władysław Bartoszewski

„Je dobré byť slušným“ – opakoval prof. Władysław Bartoszewski (1922 – 2015), bývalý minister zahraničných vecí, historik, spisovateľ, aktivista Poľského ilegálneho štátu, väzeň nemeckého nacistického koncentračného tábora Auschwitz.

V priebehu posledných 25 rokov sa len jeden človek stal dvojnásobným šéfom poľskej diplomacie. Bol ním práve profesor Władysław Bartoszewski. Jeho spôsob uvažovania o poľsko-nemeckých či poľsko-židovských vzťahoch natrvalo predurčil zahraničnú politiku slobodného Poľska v týchto smeroch – povedal súčasný šéf diplomacie Grzegorz Schetyna.

„Spomínam si na tie strašné dni neistoty. Na tú snahu pomôcť, ktorá spočívala najmä v pomoci pri úteku z getta. A boli to mladí ľudia, ktorí sa chceli biť, a nie utekať,“ povedal 19. apríla, pred niekoľkými dňami, prof. Bartoszewski pri príležitosti 72. výročia povstania vo varšavskom gette, pri pomníku Hrdinov getta na Muranówe. Zomrel o päť dní neskôr.

Profesor Bartoszewski, ktorý sa 19. februára dožil 93 rokov, bol počas druhej svetovej vojny vojakom Armii Krajowej (AK) a spolutvorcom ilegálnej Rady pomoci Židom „Żegota”. „Má to predsa niekto spraviť? Mal by niekto zareagovať? Mal by sa niekto vzoprieť? Mal by niekto protestovať? Aj ja sám som si kládol tieto otázky. A nachádzal som odpoveď – ak predsa niekto, tak prečo nie ja?“ – povedal v jednom z rozhovorov.

Ako člen Żegoty zachraňoval obyvateľov getta pred transportom do vyhladzovacích táborov. Sám bol väzňom v Auschwitz. Dostal sa tam v septembri roku 1940, keď ako pracovník administratívy zdravotného strediska Poľského červeného kríža bol zadržaný v masovej nemeckej razii. Z tábora bol prepustený po siedmich mesiacoch – 8. apríla 1941 pravdepodobne vďaka intervencii Poľského červeného kríža. Rodák z Varšavy bol počas varšavského povstania v roku 1944 pobočníkom veliteľa informačno-rozhlasového pracoviska a bol menovaný za poručníka.

Za pomoc Židom počas vojny mu bolo udelené vyznamenanie Polonia Restituta, a v roku 1963 v mene Żegoty mu Inštitút Yad Vashem udelil titul Spravodlivý medzi národmi sveta.

Po vojne sa angažoval v činnosti Hlavnej komisie skúmajúcej nemecké zločiny v Poľsku, pričom informácie, ktoré poskytol, sa ukázali byť veľmi nápomocné. Stal sa tiež novinárom a začal študovať na Fakulte humanistiky Varšavskej univerzity. Štúdium prerušila päťročný väzba, do ktorej bol uvrhnutý stalinovskými vládnymi predstaviteľmi za angažovanie sa v AK. Hoci po prepustení na slobodu sa Władysław Bartoszewski vrátil na univerzitu, zakrátko bol vyškrtnutý zo zoznamu študentov. Štúdium dokončil na Katolíckej univerzite v Lubline. Je autorom cca 1500 tlačových publikácií a 50 kníh. Pokračoval v kariére historika, v rokoch 1983-1984 a 1986-1988 bol hosťujúcim profesorom Mníchovskej univerzity.

Angažoval sa v opozičnej činnosti, bol jeden z prvých aktivistov Solidarity z kruhov mimo gdanskej lodenice. Internovali ho 13. decembra 1981 v deň zavedenia stanného práva. Prepustili ho v máji 1982. V slobodnej Poľskej republike bol veľvyslancom Poľska v Rakúsku, v roku 1995 a v rokoch 2000-2001 pracoval ako minister zahraničných vecí.

Zásadne sa prihováral za poľsko-nemecké a poľsko-židovské zmierenie, vlasť nazýval krajinou paradoxov. „Končil som katolícke gymnázium. Zmaturoval som v roku 1939. Mojím spolužiakom z tajného krúžku polonistiky bol Tadeusz Gajcy (poľský básnik pozn. red.), ktorý v roku 1939 zmaturoval u otcov z Mariánskej kongregácie v jednej triede s ... Wojciechom Jaruzelským.“ Hovorieval, že miluje svojich rodákov, hoci ho dokážu rozzúriť. „Ak budeme o Poľsku len kričať, Pán Boh sa môže vystrčiť z horiaceho kríku a spýtať sa, aké má to Poľsko byť“ – napísal v novembri 2004 v denníku Rzeczpospolita.

„Profesor Bartoszewski sa vo svojom živote vždy pridŕžal neobyčajne silnej buzoly, kompasu, ktorý ukazuje, kadiaľ vedie správna cesta, správny smer“ – povedal pri príležitosti 90. narodenín Władysława Bartoszewského prezident PR Bronisław Komorowski.

Prof. Władysłw Bartoszewski opakoval: „Je dobré byť slušný.“ A taký aj bol. 

Pracovníci ministerstva zahraničných vecí vzdajú česť pamiatke Veľkého Poliaka a svojho bývalého nadriadeného.

Marcin Wojciechowski

Hovorca MZV

 


FaLang translation system by Faboba