23. august – Európsky deň pamiatky obetí stalinizmu a nacizmu

alt

23. august je najsymbolickejším momentom v dejinách 20. storočia – storočia najväčších zločinov a tragédií ľudských dejín. V tento deň došlo k podpisu tkzv. Paktu Ribbentrop – Molotov. Na základe iniciatívy Európskej Siete Pamäť a Solidarita bola vytvorená brošňa Remember August 23, ktorá pripomína obete totalitných režimov. Každý, kto má o ňu záujem, si ju môže objednať alebo stiahnuť v elektronickej verzii na internetovej stránke www.enrs.eu/august23. Organizátori podujatia sprístupňujú a delia sa so symbolickým znakom pamiatky o miliónoch obetí totalitného režimu 20. storočia, ktorý bol brutálny a červený. Slávnostné oslavy Európskeho dňa pamiatky obetí stalinizmu a nacizmu sa tento rok konajú v Lotyšsku.


Gombík s čiernou stužkou s pozadím 10 fotografií predstavujúcich portréty väzňov koncentračných a vyhladzovacích táborov, sovietskych gulagov a stalinovských väzení. 23. augusta 1939 ministri Joachim von Ribbentrop a Vjačeslav Molotov podpísali pakt, na základe ktorého hitlerovské Nemecko a stalinovské Rusko vtedy uskutočnili rozdelenie Európy, ktorého tajným dodatkom bola okrem iného likvidácia poľského národa. Najskôr nastúpila realita koncentračných táborov, gulagov, pracovných táborov a krematórií, a neskôr studená vojna. Symbolickým gestom protestu proti vtedajšiemu svetu, ktorý bol rozdelený železnou oponou, boli demonštrácie „čiernej stužky“ organizované na Západe prostredníctvom emigrantov z krajín sovietskeho bloku práve 23. augusta.


Európsky deň pamiatky obetí stalinizmu a nacizmu bol vyhlásený Európskym parlamentom 23. septembra 2008. Jeho cieľom je uctenie si pamiatky obetí masového vyhladzovania a deportácií, ako aj zakorenenie demokracie a posilňovania mieru a stability v Európe. Oslavy Európskeho dňa pamiatky obetí stalinizmu a nacizmu boli prvýkrát zorganizované 23. augusta 2011 vo Varšave pod záštitou poľského predsedníctva. Vtedy bola podpísaná „Varšavská deklarácia“. Signatári upozornili na potrebu udržiavať v pamäti Európanov zločinecké následky činov totalitných režimov a vyzvali Európsku úniu, aby podporovala, skúmala a zhromažďovala dokumenty súvisiace so zločinmi spáchajúcimi počas tých režimov.

Viac informácií: www.enrs.eu

FaLang translation system by Faboba