Medzinárodná spoločensko-vzdelávaciu kampaň „Freedom Express”!

Gdansk – Varšava – Budapešť – Temešvár –  Šopron – Bratislava – Praha – Berlín

alt

EXPRESS YOUR FREEDOM!

Pred dvadsiatimi piatimi rokmi, keď sa v stredovýchodnej Európe dvíhala železná opona [...],krajiny sa postupne zbavovali utopistického režimu, ktorý sa v praxi ukázal ako prehra.Nezamenili ho za neistotu, ktorá ide často ruka v ruke s nanonovo získanou slobodou […], ale vykročili na jasnú cestu k inému „ideálnemu svetu” – k Európskej únii. Pre všetky tieto štáty to predstavovalo návrat domov, spojenie sa so západnou domovinou po tom, čo sa od seba oddialili. Túto rozluku spôsobila hlavne prechodná politická situácia a v menšej miere aj rozdvojená identita. [..].


Oana Popescu,  Global Focus Center, Rumunsko

Cesta mladých umelcov po stopách udalostí, ktoré zmenili tvár Európy, turné verejnej výstavy venovanej rôznym cestám k dosiahnutiu slobody a iný pohľad na pád komunizmu v Európe na Facebooku – to sú iba niektoré časti dnes spustenej spoločensko-vzdelávacej kampane  „Freedom Express”.
Projektu Európskej siete Pamäť a Solidarita sa zúčastňujú aj ministerstvá kultúry a kľúčové inštitúcie zaoberajúce sa dejinami 20. storočia v Poľsku, Nemecku, Maďarsku, Česku, Rumunsku a na Slovensku.

Po dvadsiatich piatich rokoch od významných udalostí, ktoré spôsobili pád komunizmu v Európe, sa organizátori kampane znova pýtajú na toto prelomové obdobie. Ukazujú mladým ľuďom, ako vyzeral svet na oboch stranách železnej opony a kladú novej generácii Európanov otázku, čo nám podľa ich názoru ostalo z ducha jednoty a solidarity roku 1989.

Z ktorého nástupišťa sa ide do Európy?

Skupina osôb maľujúcich grafitti pobehne k stojacému vlaku. Na vagon začínajú sprejovať scény spred 25 rokov: Tadeusz Mazowiecki skladá sľub do funkcie poľského premiéra, udalosti Okrúhleho stola, Václav Havel  a jeho prehovor k zhromaždeným na Václavovom námestí, ničenie oplotenia na maďarsko-rakúskej hranici, pálenie zástav v Rumunsku. Nakoniec vlak odchádza, jeden z chlapcov v kapucni sa obracia na kameru a na jej obrazovke kreslí mapu Európy s trasou – z Gdanska, cez Rumunsko, Maďarsko, Slovensko, Česko, Nemecko, do európskeho hlavného mesta – Bruselu.

Týmto spôsobom organizátori kampane v reklamnom spote povzbudzujú mladých k účasti na dvojtýždňovej ceste (29. augusta – 14. septembra) naprieč šiestimi štátmi bývalého východného bloku.

Na programe výstavy sa nachádzajú pouličné umelecké aktivity, mestské hry, stretnutia s opozíciou, spoločné natáčanie filmov a písanie blogu. Aby ste sa mohli pripojiť k skupine bádateľov sledujúcich stopy prelomu v Európe, musíte sa zúčastniť medzinárodneho náboru, ktorý potrvá do konca júna (pravidlá a prihláška sú na stránke: www.freedomexpress.enrs.eu)

– Hľadáme dvadsať výnimočných osôb, rovesníkov slobody (vo veku 18-28 rokov), tvorivých, zvedavých a plných entuziazmu, ako aj umelcov, ďalej tých, ktorí sú zaangažovaní v spoločenských aktivitách, a taktiež študentov humanitných smerov– vysvetľuje Rafał Rogulski, riaditeľ sekretariátu Európskej siete.  – Do úvahy sa budú brať poslané práce týkajúce sa prelomu v roku 1989, motivačné listy uchádzačov a ich doterajší prínos a výsledky – dodáva. Kandidátov bude hodnotiť medzinárodná porota, do ktorej pozvanie prijali okrem iných: Krzysztof Czyżewski – spisovateľ, prekladateľ a vydavateľ, riaditeľ centra „Pohraničie – umenia, kultúr, národov" v poľskom meste Sejny, Michal Murin – slovenský umelec-performer, Catherine Hug – kritička a kurátorka umenia, neustále spolupracujúca z viedenskou Kunsthalle Wien a Lia Perjovschi – rumunská umelkyňa zaoberajúca sa vizuálnym umením. Výpravu bude celý čas sprevádzať filmový štáb, ktorý bude dokumentovať činnosť účastníkov, ich zážitky zo stretnutí so svedkami historických udalostí a pocity spojené s návštevami pamätných miest.

Nielen sloboda slova

Okrem mladých umelcov bude po Európe cestovať aj multimediálna výstava. Tá bude ukazovať rôzne cesty k slobode v strednej a východnej Európe. Jej prvé prezentácie sa postupne uskutočnia už v septembri vo Varšave, Budapešti a Berlíne. Výstava zložená z ôsmych priestranných blokov bude obsahovať  fotografie, dokumenty a iné historické materiály z rokov 1939-1991 s dôrazom na zmeny v roku 1989. Výstavu budú počas najbližších dvoch rokov hostiť mnohé európske štáty a bude taktiež dostupná vo virtuálnej verzii na internetovej strane kampane.

O 1989 v umení, teda: www.freedomexpress.enrs.eu

Kampaň „Freedom Express” sprevádza aj práve spustený špeciálny anglojazyčný internetový portál, ktorý sa venuje zmenám roku 1989 v Európe. Dájú sa na ňom nájsť nielen detailné informácie o nábore do projektu, ale aj časový prehľad udalostí z rokov 1989-1993, medailóniky najdôležitejších osobností prelomového obdobia, rozhovory so svedkami historických udalostí, aktuálne analýzy vplyvu týchto zmien na súčasnú Európu od historikov, politológov a sociológov z rôznych štátov, ba aj články o udalostiach a príčinách pádu komunizmu, ktoré mali vplyv aj v kinematografii, hudbe a literatúre.

Komunizmus sa rúca na Facebooku!

„Made in 89” je skupinou, cez ktorú sa organizátori kampane snažia odpovedať na otázku: Čo by sa stalo, ak by v roku 1989 existoval Facebook? „Naživo”, v čase, keď sa v Európe rúcal komunizmus, rozprávajú fiktívni hrdinovia na stránke o priebehu demokratických zmien v Poľsku, Maďarsku, vo vtedajšom Československu, Rumunsku, NDR a v bývalých sovietskych republikách. Nová stránka je tu hlavne pre tých, ktorí realitu kontrolovaných rozhovorov, mliečnych barov a iba dvoch kanálov na čiernobielom televízore poznajú iba z rozprávania.

Pridajte sa k nám na: www.facebook.com/madeineightynine


Hlavný organizátor: Európska siet Pamäť a Solidarita

Spoluorganizátori: Národné centrum kultúry, Nadácia pre výskum socialistickej diktatúry Zjednotenej socialistickej strany Nemecka (SED),  Inštitút pre výskum dejín z obdobia transformácie v Budapešti

Strategickí partneri: Ministerstvo kultúry a národného dedičstva (Poľsko), Ministerstvo zahraničných vecí (Poľsko), Úrad splnomocnenca federálnej vlády v oblasti kultúry a médií (Nemecko), Ministerstvo ľudských zdrojov (Maďarsko), Ministerstvo kultúry (Slovensko)

Partneri: Europeana (Holandsko), Ústav pamäti národa (Slovensko), Národné múzeum v Prahe (Česko), Nadácia Forum 2000 (Česko), Knižnica Václava Havla (Česko), Ústav pamäti národa (Poľsko), Európske centrum Solidarity (Poľsko), Národná rada výskumu archívov Securitate (Rumunsko)


Kontakt pre médiá:

Małgorzata Feusette-Czyżewska, Public Relations Manager, Európska sieť Pamäť a Solidarita

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., tel. 22 891 25 08, tel. +48 508681806

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) je medzinárodný projekt, ktorého cieľom je bádanie, dokumentovanie a rozširovanie poznatkov z oblasti dejín Európy 20. storočia a spôsobov zapamätávania s dôrazom na obdobia diktatúr, vojen a spoločenského boja proti útlaku. Členmi Siete sú: Nemecko, Poľsko, Slovensko a Maďarsko, ku ktorým  sa zakrátko pridá i Rumunsko. Status pozorovateľa majú Rakusko a Česko.

www.enrs.eu

www.facebook.com/enrs.euFaLang translation system by Faboba