Solidarity Shorts

medzinárodná filmová súťaž Inštitútu Lecha WałęsuPrvá Medzinárodná filmová súťaž Solidarity Shorts je tu!

Súťaž je určená pre mladých amatérskych filmových tvorcov z celého sveta, ktorých zaujíma idea solidarity. Úlohou účastníkov bude natočenie filmovej štúdie, v ktorej odpovedia na otázku: „Čím je dnes pre mňa idea solidarity?“

Túto súťaž organizuje Inštitút Lecha Wałęsu v spolupráci s Nadáciou Wajda School a Gdynskou filmovou školou. Cieľom súťaže je podnietiť mladých ľudí z celého sveta k citlivej reflexii nad medziľudskými vzťahmi a kultúrami v dnešných časoch. Vďaka súťaži má mladé pokolenie šancu ukázať, čo dnes preň znamená idea solidarity, ako aj sa oboznámiť s históriou spoločenského hnutia Solidarita v Poľsku.

Do súťaže je možné prihlásiť krátke filmy-štúdie v dĺžke od 1 do 3 minút, ktorých autorom je mladý tvorca – amatér vo veku 18 až 30 rokov z ľubovoľnej krajiny sveta. Tvorcovia nie sú limitovaní žiadnym spôsobom ani čo sa týka filmovej kategórie, ani čo sa týka techniky nahrávania – je dovolené používať mobilné telefóny, digitálne fotoaparáty či filmové kamery.

Pre autorov 11 najlepších filmov sú pripravené atraktívne ceny – letenky spolu s pokrytím nákladov na pobyt v Poľsku, účasť v profesionálnych filmových dielňach v Gdynskej filmovej škole a účasť na Summite laureátov Nobelovej ceny za mier, ktorý sa koná v októbri tohto roku vo Varšave.

Prihlásiť sa do súťaže, a teda odoslať svoj film prostredníctvom internetovej stránky súťaže, je možné do 22. septembra (posunutý deadline o týždeň). V momente prijatia prvého filmu sa spustí filmová súťažná galéria na stránke www.solidarityshorts.org, na ktorej si bude možné prezrieť prihlásené filmy. Desať víťazných filmov vyberie súťažná porota, ktorú tvoria populárni filmoví tvorcovia a prednášajúci z Gdynskej filmovej školy a Wajda School. Dodatočne vyberú ešte jeden film internetoví používatelia, ktorí v dňoch 23. – 29. septembra budú môcť hlasovať na stránke súťaže za najlepší film.

Súťaž je výnimočným podujatím, ktoré propaguje Poľsko a umožňuje tiež šírenie globálneho vzdelania vo svete. Zároveň toto podujatie podporujú také poľské inštitúcie ako: Ministerstvo zahraničných vecí Poľska, Poľský inštitút filmového umenia a Inštitút Adama Mickiewicza.

Viac informácií o súťaži nájdete na oficiálnej stránke súťaže www.solidarityshorts.org a na sociálnych sieťach: Facebook (www.facebook.com/SolidarityShorts) a Twitter (www.twitter.com/SolidarityShort).

FaLang translation system by Faboba