23. august – Európsky deň pamiatky obetí stalinizmu a nacizmu

(výročie podpisu Paktu Ribbentrop-Molotov)23. august je najsymbolickejším momentom v dejinách 20. storočia, storočia najväčších zločinov a tragédií ľudských dejín. Na základe iniciatívy Európskej Siete Pamäť a Solidarita bola vytvorená brošňa „Remember. August 23”, ktorá pripomína obete totalitných režimov.

Každý, kto má o ňu záujem, si ju môže objednať alebo stiahnuť v elektronickej verzii na internetovej stránke www.enrs.eu/august23. Organizátori podujatia sprístupňujú a delia sa so symbolickým znakom pamiatky o miliónoch obetí totalitného režimu XX. st. – brutálneho a červeného. Slávnostné oslavy Európskeho dňa pamiatky obetí stalinizmu a nacizmu sa tento rok konajú v Litve.

 

 

Gombík s čiernou stužkou v pozadí fotografie, ktorý znázorňuje spriatelených sovietskych a hitlerovských vojakov, má pripomínať tragický pakt podpísaný 23. augusta 1939  ministrami Joachimom von Ribbentropom a Vjačeslavom Molotovom. Hitlerovské Nemecko a stalinovské Rusko vtedy vykonali rozdelenie Európy, ktorého tajným dodatkom bola o.i. likvidácia poľského národa. Najskôr nastúpila realita koncentračných táborov, gulagov, pracovných táborov a krematórií, a neskôr zimná vojna. Symbolickým gestom protestu proti vtedajšiemu svetu, ktorý bol rozdelený železnou oponou, boli demonštrácie „čiernej stužky“, organizované na Západe prostredníctvom emigrantov z krajín sovietskeho bloku – práve 23. augusta.

 

Európsky deň pamiatky obetí stalinizmu a nacizmu bol vyhlásený Európskym parlamentom 23. septembra 2008. Jeho cieľom je uctenie si pamiatky obetí masového vyhladzovania a deportácie, ako aj zakorenenie demokracie a posilňovania mieru a stability v Európe. V tomto roku sa predstavitelia ministerstiev spravodlivosti ako aj mládež  z európskych krajín stretnú v Litve – vo Vilniuse, Trokai, Ponaru a Druskiennikoch.

 

Oslavy Európskeho dňa pamiatky obetí stalinizmu a nacizmu boli prvýkrát organizované 23. augusta 2011 vo Varšave pod záštitou poľského predsedníctva. Vtedy bola podpísaná Varšavská deklarácia. Signatári upozornili na potrebu udržiavať v pamäti Európanov zločinecké následky činov totalitných režimov a vyzvali Európsku úniu, aby  podporovala, skúmala a zhromažďovala dokumenty súvisiace so zločinmi spáchajúcimi počas tých režimov. V minulom roku sa oslavy konali v Maďarsku.


Európska Sieť Pamäť a Solidarita (ESPS) je medzinárodnou organizáciou, ktorej cieľom je skúmanie, dokumentovanie a šírenie poznatkov o histórii Európy XX storočia a spôsobov jej upamätnenia so zvláštnym zreteľom na obdobie diktatúr, vojen a protestu verejnosti  proti násiliu. Členmi Siete sú: Nemecko, Poľsko, Slovensko a Maďarsko, a onedlho sa pripojí Rumunsko. Stanovisko pozorovateľa majú Rakúsko a Česko. www.enrs.eu

FaLang translation system by Faboba