Vážení návštevníci našej internetovej stránky,

ako ste si určite všimli, dňa 15.8.2013 zomrel vo veku 83 rokov známy poľský dramatik, prozaik, spisovateľ, publicista a kresliar Sławomir Mrożek. Informáciu o jeho skone spolu s prierezom života, pohľadom späť na úspešné momenty priniesla väčšina slovenských médií, napr.:

 

 

Pravda – Sławomir Mrożek mal nadanie pre emigráciu

Sme Zomrel majster absurdity

Teraz.sk Zomrel svetoznámy poľský dramatik Slawomir Mrożek

Slovart – Zomrel významný poľský dramatik, prozaik a výtvarník Slawomir Mrożek


Sławomir Mrożek

* 29. jún 1930, Borzęcin, Poľsko – † 15. august 2013, Nice, Francúzsko

bol poľský spisovateľ a dramatik. Po štúdiách na gymnáziu, sa živil ako novinár. Od roku 1963 žil v Taliansku. Po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968, dal najavo svoj nesúhlas a jeho diela tu boli zakázané. Od roku 1968 žil v Paríži. Mrożekove diela sa často vyznačujú prekvapujúcou pointou, neočakávaným vtipom či absurditou, takže sa v poľštine ešte za čias komunistickej PĽR vžila veta, ktorá komentovala niečo absurdné a odporujúce zdravému rozumu: „Niečo také by nevymyslel ani sám Mrożek“ (Tego by nawet sam Mrożek nie wymyślił).

Na Slovensku mali diváci možnosť vzhliadnuť všetky jeho najlepšie hry: Proroci, Tango, KartotékaRadostná udalosť, Dom na hranici, Stroskotanci, Zábava a i. V slovenčine boli vydané tiež knihy: Baltazar (autobiografia), Hrbáč, Opica a generál.

FaLang translation system by Faboba