16. 7. / 19:00, Modra, Nemecký evanjelický kostol, Dolná 1

www.kcmodra.sk

  

 

Medzinárodný gitarový festival Modra (14. – 16. 7.) vznikol v roku 2008 a je neodmysliteľnou súčasťou miestneho kultúrneho leta. Na už 9. ročník podujatia zavíta z Poľska Radoslav Wieczorek, študent Hudobnej akadémie v Krakove a čerstvý absolútny víťaz 21. Medzinárodnej gitarovej súťaže Ivana Ballu v Dolnom Kubíne. Okrem neho sa predstaví aj historické sláčikové kvarteto Quartetto Nero s interpretáciou hudby 18. storočia. Kvarteto vystúpi v zložení Agata Habera (1. husle), Paulina Woś (2. husle), Annna Wieczorek (viola), Katarzyna Cichoń (violončelo) a spolu s nimi sa predstaví aj Wojciech Lubertowicz na historických bicích nástrojoch.

 

 

Gitarová elita opäť na Medzinárodnom festivale v Modre

Modra, 26. júna  2017 –  Hudobní géniovia v hre na klasickú gitaru z piatich krajín predvedú svoje majstrovstvo na Medzinárodnom gitarovom festivale v Modre. Organizátori si kvôli jedinečnej akustike opäť vybrali priestory Nemeckého evanjelického kostola. Od 14. do 16. júla sa na pódiu vystriedajú umelci z Talianska, Poľska, Veľkej Británie, Izraela a Slovenska.

Medzinárodný gitarový festival v Modre vznikol v roku 2008 a obsahovo sa zameriava na špecifický druh umenia klasickej hudby – hru na klasickú gitaru. Dramaturgicky je deviaty ročník podujatia kombináciou vystúpení mladých talentov a uznávaných skúsených gitarových hudobníkov. Hneď v prvý deň festivalu je na programe skvost v podobe jedinečného duetu výborných hudobníkov Bena Salfielda z Veľkej Británie a Andrea Dieciho z Talianska. „Andrea Dieci je uznávaný taliansky gitarista, mnohí ho považujú za výnimočného interpreta hry na klasickú gitaru s rozsiahlym repertoárom od starej až po súčasnú klasickú hudbu,“ hovorí odborná garantka a dramaturgička festivalu Katarína Wieczorek. „Jeho hru doplní britský hráč na nástroj, ktorý si sám autorsky vytvoril a pomenoval ho Lutar,“ doplnila Katarína Wieczorek.

Festival predstaví aj mladé talenty, napríklad víťaza viacerých gitarových súťaží doma aj v zahraničí – poľského gitaristu Andrzeja Grygiera, alebo študenta Hudobnej akadémie v Krakove Radoslava Wieczoreka. Je to čerstvý víťaz 21. Medzinárodnej gitarovej súťaže Ivana Ballu v Dolnom Kubíne. Riaditeľka Kultúrneho centra v Modre, ktoré festival organizuje, Marcela Kvetková však pozýva aj na domácu produkciu. „Duo Dávid Hnát a Darina Jokaiová spolu hrá už od roku 2011 doma aj v zahraničí. Hoci ešte len študujú na univerzitách v Bratislave a vo Viedni, znejú ako skúsení zohratí profesionáli.“ Zaujímavé je aj Quartetto Nero – štyria mladí inštrumentalisti z Poľska, ktorí interpretujú hudbu 18. storočia. Vzácnym hosťom je Alexej Belousov z Izraela, ktorý vystupuje nielen ako sólista, venuje sa aj komornej hudbe a dáva majstrovské kurzy. 

Viac informácií o podujatí nájdete na:
http://www.kcmodra.sk/sk/kc-modra/vsetky-podujatia/medzinarodny-gitarovy-festival

Partneri: ECAV Modra, Mesto Modra, Poľský inštitút   

Kontakt:
Kultúrne centrum Modra, Sokolská 8, Modra
Marcela Kvetková / 0910 800 188
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. /
www.kcmodra.sk

Program: 

piatok 14. 7. / 19.00 h 
Duo: Ben Salfield, lutar (Veľká Británia), Andrea Dieci, gitara (Taliansko)  
Andrzej  Grygier, gitara (Poľsko) 

sobota 15. 7.
 / 19.00 h 
Alexej Belousov, klasická gitara (Izrael)
Guitar Duo Jókaiová Hnat, klasická gitara (Slovensko)

 

nedeľa 16. 7. / 19.00 h 
Radoslav Wieczorek, klasická gitara (Poľsko) 
Quartetto Nero, historické sláčikové nástroje (Poľsko)

Členovia kvarteta: 
Agata Habera, I husle 
Paulina Woś, II husle
Annna Wieczorek, viola
Katarzyna Cichoń, violončelo  
Wojciech Lubertowicz, historické bicie nástroje, spolu s kvartetom vystúpi zvukový režisér a hudobník, ktorý sa venuje orientálnej etnickej ale aj jazzovej hudbe. 

 

....................................................................................................................................................

 

Festival z verejných zdrojov podporil FOND NA PODPORU UMENIA. 

  

 

FaLang translation system by Faboba