Hudba

11.-12.2. Prešov V dňoch 11.-12. februára 2016 sa bude konať už 6. ročník medzinárodného gitarového festivalu Prešovské dni klasickej gitary. Tento rok bude jedným z pozvaných zahraničných hostí, ktorí vedú majstrovské interpretačné kurzy, aj medzinárodne uznávaný gitarista a profesor Ryszard Bałauszko. Tento popredný poľský gitarista pôsobí v súčasnosti na Hudobnej akadémii F. Chopina vo Varšave, pričom je predstaviteľom poľskej gitarovej školy, ktorá je na vysokej úrovni známa na celom svete.

Bratislava 22. 3. / 18:00 Poľský inštitút, Nám. SNP 27 www.waleczek.com   Koncert vynikajúceho poľského klaviristu a pedagóga Wojciecha Waleczka, ktorý pôsobí na Katedre hudby v Cieszyne v rámci Umeleckej fakulty Sliezskej univerzity v Katoviciach. Vyštudoval Hudobnú akadémiu Karola Szymanowského v Katoviciach a neskôr študoval aj na Vancouver Academy of Music v Kanade a na Hudobnej akadémii v Bydgoszczi. Sólové a komorné koncerty strieda s orchestrálnymi vystúpeniami. V roku 2014 vyšiel v hudobnom vydavateľstve NAXOS jeho album s huslistom Voytkom Proniewiczom so skladbami Franza Liszta pre husle a klavír. Na druhom programe Poľského rádia sa hneď stal albumom týždňa, pričom získal vynikajúce recenzie v svetových hudobných časopisoch. V Bratislave klavirista predstaví diela Fryderyka Chopina, Karola Szymanowského, Franza Liszta, Jána Cikkera a Jána Nepomuka Hummela. O deň neskôr vystúpi W. Waleczek s rovnakým repertoárom v Synagóge v Nitre v rámci 44. ročníka Nitrianskej hudobnej jari.

  Nitra 23. 3. / 18:00 Synagóga, Pri synagóge 3 www.waleczek.com   Koncert vynikajúceho poľského klaviristu a pedagóga Wojciecha Waleczka, ktorý pôsobí na Katedre hudby v Cieszyne v rámci Umeleckej fakulty Sliezskej univerzity v Katoviciach. Vyštudoval Hudobnú akadémiu Karola Szymanowského v Katoviciach a neskôr študoval aj na Vancouver Academy of Music v Kanade a na Hudobnej akadémii v Bydgoszczi. Sólové a komorné koncerty strieda s orchestrálnymi vystúpeniami. V roku 2014 vyšiel v hudobnom vydavateľstve NAXOS jeho album s huslistom Voytkom Proniewiczom so skladbami Franza Liszta pre husle a klavír. Na druhom programe Poľského rádia sa hneď stal albumom týždňa, pričom získal vynikajúce recenzie v svetových hudobných časopisoch. V Bratislave klavirista predstaví diela Fryderyka Chopina, Karola Szymanowského, Franza Liszta, Jána Cikkera a Jána Nepomuka Hummela. O deň neskôr vystúpi W. Waleczek s rovnakým repertoárom v Synagóge v Nitre v rámci 44. ročníka Nitrianskej hudobnej jari.

  4. 4. / 18:00, Bratislava, Poľský inštitút, Nám. SNP 27 Elena Letňanová študovala po absolvovaní Hudobnej fakulty VŠMU dva roky u známej poľskej profesorky Marii Wilkomirskej na PWSM – Hudobnej akadémii Fryderyka Chopina vo Vašave. Ako študentke jej bola udelená cena na celoštátnej súťaži v Mariánskych Lázňach. Vystupovala v newyorskej Carnegie Hall v roku 1992 ako prvá umelkyňa zo Slovenska. V rokoch 1984 a 1985 sa jej kariéra klaviristky obnovila v USA, kde prednášala na University of Dayton v Ohiu do konca mája 1992, a tiež v štátoch Kanady, západnej Európy, Japonska, Izraelu a doma. V januári tohto roku predniesla klavírny recitál v Teatro Titano v San Maríne a vo februári zviditeľnila Slovensko v sanmarínskej televízii RTV rozhovorom o Pražskej jari, pochode za Jana Palacha, jej pol ročnom pobytom v Ríme v 1984-1985 a vlastnými publikáciami ako je Beginner's Slovak, The Clavier Interpretation In the 17th, 18th, and 19th Centuries. Koncert bude mať aj monológ spojený s francúzskou spisovateľkou George Sandovou v podaní známej slovenskej herečky Márie Královičovej. Program koncertu: Prelúdium As dur, op. 86 z roku 1834
Nokturno F dur, op. 15, č. 1
Nokturno cis mol, opus posthum B 49, autograf z jari 1830 z Múzea Chopina vo Valldemose, Mallorka
Etuda f moll, op. 25, č. 2
Etuda c moll, op. 10, č.12 (venované Franzovi Lisztovi)
Balada As dur, op. 47, č. 3 (podľa Mickiewiczovej balady)
Valčík Des dur, op. 64, č.1, nazývaný „minútový valčík“
Finále. Presto, štvrtá časť  zo Sonáty b mol, op.35
Balada g mol, op. 23, č. 1

4. 4. / 21:00 Bratislava, Refresh Club, Ventúrska 5 www.mptheory.com Mike Parker je skladateľ a basista pochádzajúci z New Yorku, ktorý sa spojil s dvojnásobným nominantom ceny Grammy, perkusionistom Frankom Parkerom (Kurt Elling Quartet) a poľským tenor saxofonistom Sławkom Pezdom, víťazom viacerých prestížnych medzinárodných ocenení, ktorý vyniká najmä výnimočne intenzívnymi sólami. Spolu sa im podarilo vytvoriť originálny projekt, ktorý do tradičného konceptu džezového tria pridáva surovú energiu rocku, dynamickú citlivosť klasiky, pestrú paletu avantgardy a harmonickú rôznorodosť moderného džezu.

11. 4. Šahy  www.lukasoravec.com www.piotrwylezol.com Poľský klavirista a skladateľ Piotr Wyleżoł sa predstaví spolu s poľským kontrabasistom Maciejom Adamczakom a českým perkusionistom Mariánom Ševčíkom v rámci kvarteta slovenského trubkára Lukáša Oravca na koncertnom turné po Slovensku. Formácia vznikla začiatkom roku 2012 a svojou kvalitou okamžite zaujala džezových nadšencov. Spolu odohrali rozsiahlu šnúru klubových koncertov a festivalových vystúpení po celej Európe. Na koncertnom turné po Slovensku a krajinách V4 sa kvartet predstaví spolu s Waynom Escofferym, americkým džezovým saxofonistom.

12. 4. Žilina www.lukasoravec.com www.piotrwylezol.com   Poľský klavirista a skladateľ Piotr Wyleżoł sa predstaví spolu s poľským kontrabasistom Maciejom Adamczakom a českým perkusionistom Mariánom Ševčíkom v rámci kvarteta slovenského trubkára Lukáša Oravca na koncertnom turné po Slovensku. Formácia vznikla začiatkom roku 2012 a svojou kvalitou okamžite zaujala džezových nadšencov. Spolu odohrali rozsiahlu šnúru klubových koncertov a festivalových vystúpení po celej Európe. Na koncertnom turné po Slovensku a krajinách V4 sa kvartet predstaví spolu s Waynom Escofferym, americkým džezovým saxofonistom.

22. 4. / 20:00, Lučenec, Mexiko bar, Novohradská 17 Kapela vznikla na začiatku roku 2014 v Pszczyne, pričom na začiatku najmä interpretovala covery, teda skladby iných svetových kapiel vo vlastnom podaní. Neskôr sa v ich tvorbe začali objavovať aj autorské skladby. Hudobníci sa predstavili na niekoľkých desiatkach koncertov, no najmä na charitatívnych podujatiach. V Lučenci sa kapela predstaví v zložení: Alicja Mazur Rokita (spev), Damian Kocur (klávesové nástroje), Sebastian Lampart (basgitara), Wojciech Prządka (bicie nástroje) a Michał Wala (gitary).

28. 4. – 1. 5. Košice, ZUŠ Márie Hemerkovej, Hlavná 68 competition.zuske.sk Medzinárodná klavírna súťaž Petra Toperczera v Košiciach, ktorej prvý ročník sa konal už v roku 1993, je organizovaná pre žiakov umeleckých škôl vo veku 6-17 rokov. Súťažiť sa bude v dvoch kolách a v štyroch vekových kategóriách. Tento rok sa do klavírnej súťaže zapojí aj šestica mladých talentovaných poľských klaviristov. Majstrovstvo súťažiacich v každej kategórii ohodnotí 10-členná porota pozostávajúca z osobností klavírneho interpretačného umenia a pedagógov klavírnej hry.

30. 4. / 18:00, Trenčín, Piaristické gymnázium, Palackého 4 www.visittrencin.sk Priaznivci vážnej hudby sa môžu aj tento rok tešiť na koncerty v rámci tradičného podujatia Trenčianska hudobná jar (9. 4. – 7. 5.). Dramaturgia tohtoročného festivalu pozvala na koncert aj poľské sláčikové kvarteto Quatuor Blanc z Hudobnej akadémie Karola Szymanowského v Katoviciach pod vedením Joanny Kasperczyk. Kvarteto sa predstaví v zložení: Joanna Kasperczyk (husle), Agnieszka Sawicka (husle), Weronika Milik (viola) a Magdalena Abramowicz (violončelo).

9. – 11. 5. Prešov, Literárna kaviareň a umelecký klub Viola, Tkáčska 2 www.literarnakaviaren.sk 1. ročník festivalu piesne, slova a dokumentárneho filmu prezentuje hudobnú a literárnu tvorbu, pričom si tak pripomína umelecké a spoločenské postoje troch významných umelcov – K. Kryla, V. S. Vysockého a B. Š. Okudžavu. Súčasťou festivalu budú tiež autorské prezentácie dokumentov o umelcoch a tri hudobné večery spojené s umeleckým slovom, počas ktorých vystúpi aj Antoni Muracki, varšavský bard, pesničkár, básnik a prekladateľ. Okrem toho návštevníci festivalu uvidia 11. mája o 9:00, 11:00 a 17:00 hod. dokumentárny film poľskej režisérky Krystyny Krauze Bratříček Karel venovaný najznámejšiemu českému pesničkárovi a básnikovi Karlovi Krylovi.

FaLang translation system by Faboba