Aktuality

   „Sejm Poľskej republiky odsudzuje provokatívne a nepravdivé vyjadrenia predstaviteľov najvyšších štátnych orgánov Ruskej federácie, ktorí sa snažia pripísať Poľsku zodpovednosť za vypuknutie 2. svetovej vojny. Veľkosť národa a vzťahov medzi štátmi nie je možné budovať na klamstve a falšovaní histórie.“ Týmto spôsobom vyjadrili poslanci odpor proti manipulovaniu faktami, ako aj proti falšovaniu histórie, čoho sa dopúšťajú politici Ruskej federácie s cieľom zdiskreditovať Poľsko a zhoršiť rusko-poľské vzťahy.   Dokument pripomína, že vypuknutie 2. svetovej vojny spôsobili dve vtedajšie totalitné mocnosti – hitlerovské Nemecko a stalinovský Sovietsky zväz, pričom po uzatvorení odsúdeniahodného paktu Ribbentrop-Molotov dňa 23. augusta 1939 v Moskve bolo prvou obeťou oboch totalitných režimov práve Poľsko a štáty stredovýchodnej Európy. „Vojna priniesla smrť desiatkam miliónov ľudí, umožnila vznik nacistických koncentračných táborov v Európe a priniesla holokaust – jeden z najväčších zločinov v dejinách ľudstva.“   V uznesení sa zdôrazňuje, že Sejm Poľskej republiky nesúhlasí s návratom k imperiálnemu falšovaniu, ktoré je krokom späť v rámci historického dialógu Ruska s inými národmi. „Sejm Poľskej republiky vzdáva česť obetiam nacistického a sovietskeho totalitarizmu a vyjadruje túžbu, aby príbeh ich mučeníctva nikdy nebol falšovaný a inštrumentalizovaný. Sejm PR apeluje, aby sa prijala spoločná reflexia nad pravidlami budovania medzinárodných vzťahov, ktoré by mali byť základom vzájomnej úcty, partnerstva a dobrého susedstva.“

  20. storočie prinieslo svetu nepredstaviteľné utrpenie a smrť stoviek miliónov ľudí – zavraždených v mene chorých, totalitných ideológií. Smrteľná žatva nacizmu, fašizmu a komunizmu je pre ľudí našej generácie samozrejmosťou. Je tiež zrejmé, kto je za tieto zločiny zodpovedný, a tiež to, ktorá aliancia začala druhú svetovú vojnu, teda najsmrteľnejší konflikt v dejinách ľudstva.

Vianočné trhy v Poľsku Poľské vianočné trhy majú rovnako dlhú a bohatú tradíciu. Hlavné námestia miest naplnia vianočné stánky s rozličnými pochúťkami a nápojmi. Predajcovia budú ponúkať okrem jedla aj ručné výrobky, vianočné ozdoby a gule. O sviatočnú atmosféru sa postarajú hudobníci, folkloristi a umelci počas koncertov a umeleckých workshopov. A na správnom vianočnom trhu nebude chýbať ani klasický predstaviteľ týchto sviatkov – svätý Mikuláš. Ak sa chystáte vycestovať do Poľska špeciálne kvôli trhom, niektoré ubytovacie zariadenia ponúkajú zľavu na základe zadania hesla „vianočný trh (jarmark bożonarodzeniowy)“.  

  Trojmesačný štipendijný program ministra kultúry a národného dedičstva PR realizuje Medzinárodné centrum kultúry v Krakove (MCK). Program je určený pre zahraničných vedcov, ktorí sa venujú výskumu týkajúcemu sa kultúry, histórie a dedičstva Poľska a strednej Európy. Prihlásiť sa môžu aj kandidáti, ktorí sa venujú manažmentu a ochrane kultúrneho dedičstva, ako aj teoretickému výskumu z oblasti histórie, sociológie, etnografie, antropológie atď.   Thesaurus Poloniae pozostáva z dvoch kategórií: -          Program Senior pre profesorov a akademických pracovníkov s titulom PhD. -          Program Junior pre doktorandov   MCK umožňuje využívať vlastnú vedeckú knižnicu, poskytuje pomoc s prístupom do knižničných archívov a k vzdelávacej ponuke krakovských vedeckých a kultúrnych inštitúcií.   Do 21. ročníka Thesaurus Poloniae je možné prihlásiť sa do 13. januára 2020. Štipendijný pobyt trvá tri mesiace, pričom sa začína na začiatku marca, resp. na začiatku septembra. Bližšie informácie a prihlasovací formulár si môžete stiahnuť na stránke: http://mck.krakow.pl/o-programie

Celoslovenská distribúcia December 2019 Originálna dokumentárna esej v poľsko-slovenskej koprodukcii o sile vetra fönového typu s názvom halný, ktorý sa vyskytuje v Tatrách a okrem rozsiahlych materiálnych škôd spôsobuje miestnym obyvateľom aj psychické problémy. Poľský režisér Michał Bielawski zobrazuje atmosférický jav a jeho dôsledky cez portréty niekoľkých ústredných postáv, ktorých činy a správanie sú podriadené plynutiu času a fázam halného vetra, pričom protagonisti plnia úlohu „muzikantov na koncerte“. Fascinujúci pohľad na život ľudí z horských oblastí, ktorí bojujú s nespútaným živlom, obklopení majestátom prírody.

Východná zimná škola Východná zimná škola je určená pre študentov posledného ročníka humanistického štúdia, ktorí ešte neukončili 25. rok života a pripravujú magisterskú (diplomovú) prácu z oblasti histórie, súčasnosti strednej a východnej Európy (história, politológia, medzinárodné vzťahy, sociológia, filológia, literatúra, kultúrne vedy, etnológia, geografia, právo, ekonómia).   Termín a miesto: Varšava, 28. februára – 14. marca 2020   Čaká vás: - Prednášky a semináre - Medzinárodný tím prednášajúcich - Stretnutia a kultúrne programy   Adresa školy: Studium Europy Wschodniej Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa   Termín zaslania prihlášky: 15. januára 2020 Všetky otázky môžete adresovať: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. document.getElementById('cloak44efc405dc8276395000033d22fd9e53').innerHTML = ''; var prefix = 'ma' + 'il' + 'to'; var path = 'hr' + 'ef' + '='; var addy44efc405dc8276395000033d22fd9e53 = 'wsl.studium' + '@'; addy44efc405dc8276395000033d22fd9e53 = addy44efc405dc8276395000033d22fd9e53 + 'uw' + '.' + 'edu' + '.' + 'pl'; var addy_text44efc405dc8276395000033d22fd9e53 = 'wsl.studium' + '@' + 'uw' + '.' + 'edu' + '.' + 'pl';document.getElementById('cloak44efc405dc8276395000033d22fd9e53').innerHTML += ''+addy_text44efc405dc8276395000033d22fd9e53+''; Viac podrobností na: www.studium.uw.edu.pl

V novembri sa uskutoční akcia CZYTAJ PL, najväčšie poľské, ako aj svetové podujatie na propagáciu čítania s použitím nových technológií a sociálnych médií. Akciu od roku 2013 organizuje Krakovská festivalová kancelária, firma Woblink, a od roku 2017 aj Knižný inštitút. Minulý rok sa v rámci akcie CZYTAJ PL objavili v 500 mestách v Poľsku a zahraničí bezplatné požičovne e-bookov a audiobookov, dostupné pre každého zadarmo – stačilo mať len nainštalovanú aplikáciu a načítať v nej správny QR kód umiestnený vo verejnom priestore. Tento rok, ktorého sa premiérovo zúčastní aj Poľský inštitút v Bratislave, bude v projekte dostupných 12 kníh (audiobooky a ebooky): Listy zza grobu (Remigiusz Mróz), Jeszcze się kiedyś spotkamy (Magdalena Witkiewicz), Okrutny książe (Holly Black), Patolodzy (Paulina Łopatniuk), Dziewczyna o czterech palcacach (Marek Krajewski), Chrobot (Tomasz Michniewicz), Nikt nie idzie (Jakub Małecki), Pianie kogutów, płacz psów (Wojciech Tochman), Skaza (Robert Małecki), Historia bez cenzury 4 (Wojciech Drewniak), Mit motywacji (Jeff Haden), Ucho igielne (Wiesław Myśliwski). Akcia – podobne ako v minulých rokoch – potrvá celý november.

Festivalový projekt, ktorý sa po prvýkrát uskutočnil v roku 2008 v Moskve, sa do roku 2019 rozšíril do vyše 40 miest v 14 krajinách – tento rok premiérovo aj na Slovensko. Festival poľských filmov Visla sa v súčasnosti tak stal najväčšou prehliadkou poľského kina na svete. Kino odzrkadľuje kultúru a históriu. Približuje spôsob, akým sa Poliaci pozerajú na svet, prezentuje problémy, s ktorými sa dennodenne stretávajú, a poukazuje na to, čo ich baví a teší, ale aj na to, čo ich znepokojuje a zarmucuje.

Akcia Poľsko – aby ste videli viac. Víkend za polovičnú cenu sa koná dvakrát za rok – na jar a na jeseň. Cieľom akcie je prezentácia bohatej turistickej ponuky a motivovanie ľudí, aby cestovali po Poľsku a využili turistické atrakcie aj mimo tradičnej letnej či zimnej sezóny. Najbližšie sa akcia uskutoční v dňoch 22. – 24. novembra 2019.   Turisti môžu využiť atraktívne zľavy (až o 50% lacnejšie!), ktoré ponúkajú mnohé subjekty ako: hotely, reštaurácie, múzeá, divadlá, kúpele, športovo-oddychové strediská a pod. V rámci jarnej akcie bolo dostupných takmer 900 ponúk vo viac ako 400 miestach.   Víkend za polovičnú cenu z roka na rok vzbudzuje čoraz väčší záujem a stal sa trvalou súčasťou víkendových plánov mnohých Poliakov – už viac ako 500 000 osôb využilo ponúkané zľavy. Najbližšia akcia sa po prvýkrát zameriava na zahraničných turistov. Vďaka akcii si môže každý naplánovať 3 dni plné atrakcií za polovičné ceny!   Ponuky sa predávajú veľmi rýchlo, preto vás pozývame, aby ste sa oboznámili s ponukami a rezervovali si ich už od 30. októbra, teda odo dňa inaugurácie akcie.   Objavte miesta, na ktoré sa radi budete vracať!  

Múzeum Varšavského geta je národná kultúrna inštitúcia, ktorú zriadilo Ministerstvo kultúry a národného dedičstva Poľskej republiky v roku 2018. V súčasnosti sa múzeum venuje vzdelávacej, výstavnej a vedeckej činnosti, medzinárodnej spolupráci, pričom získava zbierky materiálnych pamiatok a iných artefaktov, ktoré sú zaradené na prezentáciu v rámci stálej výstavy. Otvorenie sídla múzea a stálej výstavy pre verejnosť je naplánované v roku 2023.     Múzeum Varšavského geta v spolupráci so Spolkom tvorcov úžitkovej grafiky pri tejto príležitosti vyhlasujú medzinárodnú, súťaž rozdelenú na dve etapy o návrh vizuálnej identifikácie múzea. Prihlášky do prvého kola môžu záujemcovia posielať do 11. októbra 2019.   Podrobnosti o súťaži a jej pravidlá nájdete na stránke www.konkurs.1943.pl

FaLang translation system by Faboba